۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰

ناامیدی تحلیلگران از شروع ابهام‌آمیز انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها

تحلیلگران سیاسی آمریکایی از اعلام نشدن نتیجه انتخابات انجمن‌های حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیوا، ابراز نگرانی کرده و آن را بسیار دلسرد کننده اعلام کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، رأی‌دهندگان و اعضای حزب دموکرات‌ در ایالات آیووا دوشنبه‌شب به وقت محلی در حدود یک‌هزار و ۷۰۰ جلسه یا مجمع حزبی که در اماکنی همچون مدارس، کتابخانه‌ها و کلیساها برگزار شد، شرکت کرده و به طور شفاهی به نامزد مورد نظر خود رأی دادند.

« برنی سندرز » سناتور ایالت ورمونت، « جو بایدن » معاون رئیس جمهوری دوران باراک اوباما، « الیزابت وارن » سناتور ایالت ماساچوست و « پت بوتیجیج » شهردار پیشین « ساوث بند » ایالت ایندیانا چهار داوطلبی بودند که شانس بالایی برای کسب آرای بیشتر داشتند و در رقابتی نزدیک قرار گرفته بودند.

مایکل بلومبرگ شهردار پیشین نیویورک، دوال پاتریک فرماندار پیشین ماساچوست، « ایمی کلوبوشار » سناتور مینه‌سوتا، تولسی گابارد نماینده هاوایی در مجلس نمایندگان، مایکل بِنِت سناتور کلرادو، « اندرو یانگ » بازرگان و « تام استیر » بازرگان، دیگر داوطلبانی بودند که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها حضور داشتند.

قرار بود پس از پایان رأی‌گیری، نتایج آن به سرعت اعلام شود اما تأخیر در اعلام آن، نگرانی‌ها، تردیدها و اضطراب زیادی در میان اعضای حزب دموکرات ایجاد کرد.

مقام‌های حزب دموکرات گفتند که این تأخیر به دلیل تلاش‌های مسؤولان برای «کنترل کیفیت» نتایج است.

تاخیر در اعلام نتایج در میزگرد سی‌ان‌ان که اکنون به وقت تهران (سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه) در حال پخش است، مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

« دیوید اکسلراد David Axelrod » مشاور ارشد پیشین باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا درباره وضعیتی که درباره اعلام نتیاج ایالت آیوا رخ داد گفت: یکی از موارد سایه افکندن استیضاح ترامپ در این انتخابات است، بویژه درباره برخی از نامزدهای دموکرات که در تعدادی از حوزه‌های انتخاباتی خود با این مشکل مواجه‌اند اما تصور نمی‌کنم توانسته باشد در ایالت آیوا بر آرا « جو بایدن » تاثیر گذارده باشد.

کارشناس دیگری در این میزگرد گفت: امشب در تاریخ انتخابات آمریکا شبی بی‌سابقه بود؛ اگر نفر اول را نفر دوم اعلام کردند این یک واقعه ناگواری خواهد بود.

سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های انتخاباتی در ایالت آیوا اعلام کرد که نتایج درون حزبی دموکرات‌ها در نهایت تا سه‌شنبه (به وقت آمریکا) اعلام خواهد شد.

هرچند این شبکه تلویزیونی از  سردرگمی میان مسئولان برگزاری این انتخابات خبر می‌دهد اما جزئیات بیشتری از چرایی این تاخیر را گزارش نکرد.

در همین حال سی‌ان‌ان  از ستاد انتخاباتی ترامپ خبر داد که وضعیت انتخاباتی در ایالت آیوا را یک افتضاح خوانده که در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است.

در همین حال، ترامپ در توئیتی، ماجرای رخ داده در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایالات آیوا را یک پیروزی بزرگ برای جمهوریخواهان دانست.

این رسانه همچنین با نشان دادن صفحه نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گزارش داد، این صفحه خالی از اعداد و ارقام است؛ مشکل رایانه‌ای – فنی در اعلام نتیجه انتخابات آیوا دیده می‌شود؛ مشخص نیست که نتایج با اعداد و ارقام چه ساعتی اعلام شود؛ شاید ساعت دو یا هشت بامداد سه‌شنبه (به وقت آمریکا).

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments