۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹

مکزیک برای راهپیمایی خانم‌ها موانع فلزی دور کاخ ریاست جموری می‌کشد

رئیس جمهور مکزیک شنبه گفت که مانع فلزی دیوار کاخ ریاست جمهوری برای جلوگیری از تحریک و محافظت از بناهای تاریخی در برابر خرابکاری است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Reuters، رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، روز شنبه گفت که مانع فلزی دیوار کاخ ریاست جمهوری پیش از راهپیمایی برنامه ریزی شده زنان در روز جهانی زن، برای جلوگیری از تحریک و محافظت از بناهای تاریخی در برابر خرابکاری است.

در کشوری که در طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میزان قتل خانم‌ها تقریباً ۱۳۰٪ افزایش یافته است، منتقدین گفتند که تصمیم به ایجاد موانع با ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر) از علائم بی‌علاقگی لوپز اوبرادور نسبت به بحران خشونت زنان است.

در آستانه روز جهانی زن در روز دوشنبه، موانع دیگری نیز در اطراف سایر بناها و بناهای یادبود در مرکز شهر مکزیکو سیتی نصب شد که در آن روز یک سال پیش ده‌ها هزار نفر به خشونت گسترده علیه زنان و مصونیت از مجازات معترض بودند.

لوپز ابرادور در مراسمی در یوکاتان گفت: ما باید از تحریک افرادی که فقط می‌خواهند خسارت وارد کنند اجتناب کنیم. تصور کنید، اگر ما از کاخ ملی مراقبت نکنیم و آن‌ها آن را خراب کنند. این چه تصویری برای جهان می‌فرستد؟

لوپز تاکید می‌کند زنان مکزیک حق اعتراض دارند…

لوپز اوبرادور بار دیگر تأکید کرد که زنان حق اعتراض دارند و جنبش خود را در سال ۲۰۰۶ به عنوان شکل مناسب اعتراض مسالمت آمیز ذکر کرد.

خانم‌های معترض در مکزیک

وی گفت: ریاست جمهوری از ما دزدیده شد و ما اعتراض کردیم اما هرگز شیشه‌ای نشکستیم. من دو یا سه بار تمام راه را از تاباسکو به مکزیکوسیتی پیاده رفتم. لوپز اوبرادور طی سال‌های گذشته بارها مخالفان را به تقلب در انتخابات متهم کرده است.

اطلاعات رسمی نشان می‌دهد که حداقل ۹۳۹ زن سال گذشته در مکزیک قربانی قتل زنان شده‌اند.

وزیر کشور، اولگا سانچز کوردرو در توییتر خود گفت که موانع فلزی موجود برای حمایت از زنان است.

پس از اعلام نامزدی فلیکس سالگادو با اتهامات جنسی به عنوان فرماندار ایالت گوئررو در جنوب، موجب خشم زنان شد.

نماینده سالگادو به درخواست‌های مکرر برای اظهار نظر پاسخ نداد. رسانه‌ها گزارش دادند که وی این ادعاها را رد کرده است.

لوپز اوبرادور گفته است کسانی که وی را به ترک حمایت از سالگادو، عضو حزب حاکم مورنا دعوت می‌کنند، انگیزه‌های سیاسی دارند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments