۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴

مومیایی های مصر باستان پس از بیش از ۲۶۰۰ سال کشف شدند!

باستان شناسان در مصر روز شنبه گفتند که حداقل 59 تابوت باستانی در یک نکروپلیس وسیع در جنوب قاهره، پایتخت این کشور پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از NBC News، بیش از ۲۶۰۰ سال از دفن آن‌ها، باستان شناسان در مصر روز شنبه گفتند که حداقل ۵۹ تابوت باستانی در یک نکروپلیس وسیع در جنوب قاهره، پایتخت این کشور پیدا کرده‌اند، یکی شامل مومیایی بکر یک کشیش باستان است.

طبق گفته وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر، این سارکوفاژی‌های آراسته از زمان به خاک سپردن آن‌ها در نزدیکی پل هرم معروف جوزر در سقاره، باز نشده‌اند.

تصاویر به اشتراک گذاشته شده توسط وزارتخانه حاکی از سارکوفاژی‌های رنگارنگ است که با هیروگلیف مصر باستان تزئین شده‌اند. وزارت گفت، آثار دیگر و حداقل ۲۸ مجسمه در دو چاه عمیق پیدا شده است.

یک مکان دیگر در مصر ممکن است دارای مومیایی‌های بیش‌تر باشد!

خالد ال آنانی، اولین وزیر آثار باستانی و جهانگردی گفت که یک درب مهر و موم شده نیز در جایی که انتظار می‌رود مومیایی‌های بیشتری پشت آن قرار داشته باشد، کشف شد و افزود که این آثار در حالت عالی نگهداری قرار دارند و در موزه بزرگ مصر سال آینده نمایش داده می‌شوند.

مصطفی وزیری، مدیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر  به NBC News گفت که این یافته او را به یاد مقبره پادشاه توتانخامون انداخت، زیرا هر دو تقریبا سالم مانده بود.

فلات ساقرا بخشی از نکروپولیس شهر باستانی ممفیس مصر است. در دهه ۱۹۷۰ از میراث جهانی یونسکو تعیین شده است و شامل اهرام معروف جیزه است. این مکان همچنین محل قرار گرفتن مقبره‌هایی است که در طول هزاران سال بین سلسله اول (۲۹۲۰ پ.م-۲۷۷۰ ق.م.) و دوره قبطی (۳۹۵-۶۴۲) ایجاد شده‌اند.

سال گذشته صدها حیوان، پرنده و تمساح مومیایی شده و همچنین دو توله شیر مومیایی شده در منطقه پیدا شده است.

مصر در تلاش برای احیای بخش گردشگری خود، که از قیام‌های بهار عربی ۲۰۱۱ که سرنگونی حسنی مبارک خودکامه را در پی داشت، در سال‌های اخیر به شدت یافته‌های جدید باستان شناسی را به رسانه‌ها و دیپلمات‌های بین المللی معرفی کرده است.

در سال جاری توسط این بیماری همه گیر کروناویروس یک ضربه بزرگ‌تر به این بخش مصر وارد شد.

هفته گذشته، وزارتخانه مجسمه‌ای برنز از خدای نفرتام، یکی از آثار کشف شده با تابوت‌های چوبی باستان، را به نمایش گذاشت.

این تابوتمنبت کاری شده با سنگ‌های قیمتی عقیق قرمز، فیروزه‌ای و لاجورد، ارتفاعش به ۳۵ سانتی متر (۱۴ اینچ) می‌رسد و در پایه آن نام صاحب مجسمه، کشیشی به نام بادی آمون نقش بسته است.

مصر و مومیایی‌های کشف شده

این وزارتخانه گفت: مناطق باستانی سقاره هنوز در حال افشای اسرار خود است.

 

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x