۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲

موسیقی ریتم تند ورزش را آسان‌تر و سودمندتر می‌کند

یک مطالعه جدید که اولین نمونه در نوع خود است نشان می‌دهد گوش دادن به موسیقی‌های با ریتم تند می‌تواند انجام ورزش را تسهیل کند و منجر به سودمندتر شدن اثرات تمرینات ورزشی بر بدن افراد شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، با شروع سال جدید میلادی، سالن‌های ورزشی در شلوغ‌ترین حالت خود قرار دارند و بسیاری از افراد در تلاش هستند تا انجام تمرینات ورزشی را برای بهبود سلامتی خود ب یک روال تبدیل کنند. اما نتیجه نگرفتن پس از گذشت چندین جلسه می‌تواند بسیاری از آنها را به آغوش گرم مبل برگرداند. اما چه می‌شود اگر انجام کاری به سادگی گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی بتواند نتیجه دلخواه را به شما بدهد؟

یک مطالعه جدید چاپ شده در مجله “مرزهای روانشناسی”(Frontiers in Psychology) اولین نمونه است که نشان می‌دهد گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا و ریتم تند خسته شدن از ورزش را کند می‌کند و فواید آن را افزایش می‌دهد. این تأثیرات برای تمرینات استقامتی مانند پیاده روی بیشتر از تمرینات با شدت بالا مانند وزنه‌برداری است.

محققان امیدوارند که این یافته‌ها به افراد در افزایش و بهبود عادت‌های ورزشی کمک کند.

بسیاری از افراد هنگام ورزش به موسیقی گوش می‌دهند و مطالعات قبلی برخی از مزایای آن را ثبت کرده است. به عنوان مثال موسیقی می‌تواند باعث شود فرد از خستگی و ناراحتی فاصله بگیرد و مشارکت در ورزش را افزایش دهد. با این حال اینکه ما چگونه موسیقی را درک می‌کنیم، ذهنی و درونی است و عوامل فرهنگی و ترجیحات شخصی بر تأثیر آن بر افراد تأثیر می‌گذارند. موسیقی با جنبه‌های مختلفی که دارد، مانند ریتم، شعر و ملودی، یک مقوله چند وجهی است.

تاکنون محققان از تاثیرات مشخص موسیقی در حین ورزش بر افراد از جمله اینکه کدام نوع موسیقی برای تقویت انواع خاصی از ورزش مناسب است، به شناختی دست نیافته بودند. دانستن این ویژگی‌ها می‌تواند به باز کردن پتانسیل کامل موسیقی به عنوان یک تقویت کننده ورزش کمک کند.

محققان به بررسی تأثیر سرعت یک قطعه موسیقی بر داوطلبان زن در حال انجام تمرین استقامتی(پیاده‌روی روی تردمیل) یا انجام یک تمرین پر فشار(پرس پا)، پرداختند.

داوطلبان جلسات تمرینی را ابتدا در حالت سکوت و سپس گوش دادن به موسیقی پاپ با سرعت‌های متفاوت انجام دادند. محققان پارامترهای مختلفی از جمله نظرات داوطلبان را در مورد تلاش مورد نیاز برای انجام تمرینات و ضربان قلب آنها هنگام انجام تمرینات ثبت کردند، زیرا ضربان قلب بالاتر به معنای این است که این تمرین برای آمادگی جسمانی مفیدتر است.

پروفسور “لوکا آردیگو” از دانشگاه ورونا در ایتالیا توضیح داد: ما دریافتیم که گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا در هنگام ورزش در مقایسه با گوش نکردن به موسیقی منجر به بالاترین ضربان قلب و کمترین میزان فشار می‌شود. این بدان معنی است که برای انجام تمرینات ورزشی به تلاش کمتری نیاز است، اما از نظر تقویت آمادگی جسمانی سودمندتر است.

این تأثیرات در داوطلبانی که ورزش استقامتی انجام می‌دهند در مقایسه با افرادی که تمرینات پرفشار انجام می‌دهند، قابل توجه‌تر بود و این نشان می‌دهد افرادی که فعالیت‌های استقامتی مانند پیاده‌روی یا دویدن دارند، ممکن است بیشترین فواید را از گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا کسب کنند.

محققان امیدوارند که این نتایج راهی ساده برای بهبود سطح فعالیت بدنی ارائه دهد. در حالی که مطالعه حاضر شامل گروه کوچکی از افراد داوطلب بود، در آینده به مطالعات بزرگتری برای ادامه بررسی تفاوت‌های ظریف چگونگی تأثیر موسیقی بر ورزش نیاز خواهد بود.

“آردیگو” گفت: در پژوهش حاضر، تأثیر سرعت موسیقی در ورزش را بررسی کردیم، اما در آینده می‌خواهیم اثر سایر ویژگی‌های موسیقی مانند ژانر، ملودی یا متن ترانه را روی استقامت و ورزش پرفشار مطالعه کنیم.

بنابراین می‌توانید دفعه دیگر که برای تمرین به باشگاه می‌روید، یک موسیقی سریع گوش کنید(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments