۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴

موافق عرضه دولتی مواد مخدر نیستیم/ اروپایی‌ها در مبارزه با مواد مخدر همراهی نمی‌کنند

 به گفته لطفی ستاد مبارزه با مواد مخدر موافق عرضه دولتی مواد مخدر در کشور نیست.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا( خبرگزاری سلامت) اواخر آذر بود که مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در مورد «عرضه دولتی موادمخدر» پیشنهاد داد و با واکنش تند برخی از صاحب نظران مواجه شد.

پزشکیان که در مراسم افتتاح مرکز منطقه‌ای درمان اختلالات ناشی از سوء مصرف مواد مخدر سخن می‌گفت با اشاره به تلاش‌های مجلس برای تغییر قوانین و سیاست‌های اعتیاد، افزود: «اگر دولت بتواند عرضه موادمخدر را بر عهده گیرد، اشخاص نیازمند به دارو را می‌توانیم به راحتی درمان کنیم.» البته نائب رئیس مجلس این نکته را هم گفت که «هنوز این کار عملیاتی نشده است.»

پیشنهادی که با واکنش تند پلیس مواجه شد؛ سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت اظهارات پزشکیان را نظر شخصی او دانست و گفت: پزشکیان باید در مورد اظهارات اخیرش پاسخ دهد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت علاوه بر این، با تاکید بر اینکه «در هیچ جای دنیا، دولت مواد مخدر عرضه نمی‌کند» افزود: اگر دولت مواد مخدر عرضه کند، امنیت، پلیس و قانون زیر سوال می‌رود. این مسئله شدنی نیست و توزیع قانونی مواد مخدر تبعات منفی در جامعه دارد.

اما موضع ستاد مبارزه با مواد مخدر که در سال ۶۷ به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد تا کلیه عملیات اجرایی و برنامه‌های پیشگیری و آموزش عمومی و تبلیغ علیه موادمخدر در این ستاد متمرکز شود در مورد «عرضه دولتی موادمخدر» چیست؟

امیر عباس لطفی سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در این خصوص با بیان اینکه «در حال حاضر هدف ما پیشگیری، درمان و مقابله با مصرف مواد مخدر است.» به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان می‎گوید: «ستاد، موافق عرضه قانونی مواد مخدر و دولتی مواد مخدر در جامعه نیست.»

اروپایی ها در مبارزه با مواد مخدر همکاری نمی کنند!

لطفی درباره همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان با سایر کشور‌ها نیز می افزاید: جمهوری اسلامی ایران، بر اساس وظایف دینی و عمل به اصل مسئولیت مشترک وظایف خود را انجام می‌دهد، اما متاسفانه عدم همکاری برخی کشور‌های اروپایی محرز است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر   در پاسخ به این سوال که با کدام کشور‌ها همکاری وجود دارد عنوان می کند: با ۵ کشور منطقه‌ای افغانستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان همکاری می‌کنیم. همچنین با کشور‌های اروپای شرقی مانند ایتالیا همکاری مستقیم داریم.

لطفی درباره اثر تحریم‌ها در فعالیت‌های این ستاد گفت: برخی کشور‌ها همکاری خود را با ایران متوقف کردند. همچنین برخی کشور‌ها از توسعه روابط جلوگیری کردند، اما این مسائل در کار ما خللی ایجاد نمی‌کند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments