۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
امیرعبداللهیان در دیدار رئیس حزب کنگره ملی افغانستان:

مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران از برادران و خواهران افغان نمونه‌ای از وحدت دو ملت است

دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس در دیدار با رئیس  کنگره ملی افغانستان، گفت:کاخ سفید برای افغانستان خیر ، امنیت و آرامش نمی خواهد، دولت و قانون اساسی باید محور گفتگوهای بین الافغانی باشد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از  خانه ملت، رئیس  کنگره ملی افغانستان با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد. امیرعبداللهیان فضای کنونی افغانستان را با توجه به تحولات داخلی و مداخلات خارجی و بویژه دخالت های آمریکا حساس و  در خور توجه دانست.

وی با اشاره به پیوند عمیق دو کشور و دیرینگی همبستگی تاریخی، فرهنگ و زبان مشترک، توسعه روابط دو کشور را، ناشی از عوامل و اشتراکات متنوع و از جمله درک مردم دو کشور در پیوندهای تاریخی و فرهنگی بیان کرد.

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی، امنیت افغانستان را امنیت ایران دانست و با تأکید بر ضرورت تمرکز بر وحدت ملی در افغانستان گفت: « امنیت پایدار و صلح در افغانستان با وحدت ملی و همراهی همه گروه ها و احزاب افغانستان حاصل خواهد شد».

وی تصریح کرد: « کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد و باید بر قانون اساسی ، دولت و وحدت گروههای افغانی تکیه کرد. ناامنی و اقدامات تروریستی در این کشور با اتحاد همه گروه ها و اقوام افغانی از این کشور رخت خواهد بست».

امیرعبداللهیان در ادامه اظهار داشت: « مذاکرات با گروه های افغانی  با محوریت دولت مرکزی، کمک به ایجاد صلح واقعی در این کشور و تقویت افغانستان قدرتمند و قانونمدار خواهد بود». ایشان در ادامه افزود: « رفتار غیرمسئولانه آمریکا در جهان بر مبنای بی دولت کردن کشورها، سیاست نخ نمایی است که از جمله در لیبی اجرا شده است و تبعات نامطلوبی دارد».

وی با اشاره به مهمانوازی جمهوری اسلامی ایران از برادران و خواهران افغانی ، آنرا نمونه ای از دوستی، برادری و وحدت دو ملت خواند.

در ادامه این دیدار عبدالطیف پدارم رئیس حزب کنگره ملی افغانستان نیز روابط دو کشور ایران و افغانستان را برادرانه و در سطح عالی همسایگی بیان کرد و گفت: « جمهوری اسلام ایران علاوه بر همسایگی با افغانستان دارای دین، زبان و فرهنگ مشترک است  و ملت افغانستان هرگز همدلی و مساعدت ایران طی سالهای متمادی به مردم افغانستان را از یاد نخواهد برد».

رئیس حزب کنگره ملی افغانستان  دخالتهای بیگانگان در کشورش را عامل بی ثباتی دولت وقت افغانستان دانست و اظهار داشت: « دخالتهای نابجای آمریکا و بعضی از کشورهای منطقه مسیر صلح و ثبات افغانستان را به خطر انداخته است». وی تصریح کرد: «اراده محکم در افغانستان و همدلی گروه های مختلف این کشور، ثبات و آرامش را به افغانستان باز خواهد گرداند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments