۰۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
کارشناس والیبال بانوان:

مهرگان مطابق با واقعیت به تیم روحیه نداد

کارشناس والیبال بانوان از هفتمی تیم ملی بانوان در آسیا انتقاد گرد و گفت: توقع چهار تیم را نداشتیم اما حداقل صعود سه پله‌ای مورد انتظار بود.

به گزارش گروه ورزشی طبنا(خبرگزاری سلامت)، تیم ملی والیبال بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با چهار شکست و دو پیروزی در جایگاه هفتم قرار گرفت. عملکردی که باتوجه به سخنان قبلی جواد مهرگان، مشاور فنی تیم ملی والیبال در مورد قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر آسیا مورد انتقاد قرار گرفت. میترا شعبانیان، کارشناس والیبال در این مورد به ایسنا گفت: انتظار ما بیشتر بود چون گفته بودند به جمع چهار تیم برتر صعود می‌کنیم. البته توقع صعود به چهار تیم را نداشتیم  اما حداقل صعود سه پله‌ای مد نظرمان بود. با توجه به شناختی که از بازیکنان دارم، هر چند تلاش کردند اما تیم‌مان خیلی پرقدرت ظاهر نشد و انسجام همیشگی را نداشت مخصوصا در دفاع روی تور و توپ‌گیری ضعیف عمل کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا در طول مسابقات عملکرد فنی تیم بهتر شد؟ گفت:  این بهتر شدن را ندیدم چون باید قزاقستان و چین تایپه را می برند.  قبلا در مسابقات دیگری چین تایپه را شکست داده بودیم و زمانی می‌گفتم خوب شدند که مقابل این دو تیم پیروز می‌شدند.

جوان‌ترین تیم مسابقات، قهرمان آسیا شد

شعبانیان به قهرمانی تیم ژاپن در این رقابت‌ها اشاره کرد و گفت: ژاپن جوان‌ترین تیم مسابقات بود اما قهرمان شد. این تیم با اینکه به واسطه میزبانی، سهیه المپیک ۲۰۲۰ را داشت اما تیم جوانی را به مسابقات فرستاد و با شکست تیم قدرتمندی مثل تایلند قهرمان شد. این موضوع نشان می‌دهد که همه روی جوانان خود سرمایه گذاری می‌کنند در حالی که ایران اینگونه نیست.

او با بیان اینکه امیدوارم وضعیت والیبال بانوان سرو سامان بگیرد، افزود: به احتمال زیاد اردیبهشت سال آینده مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود اما هنوز این تیم‌های ملی تشکیل نشدند و وقتمان کم است. در حال حاضر مسابقات قهرمان کشور دختران زیر ۲۳ برگزار می‌شود و واقعا بازیکنان خوبی در ایران داریم که باید به آنها میدان بدهیم در غیر این صورت وضعیت والیبال زنان هر روز بدتر می‌شود.

از مربیان خانم داخلی استفاده کنیم

این کارشناس والیبال در پاسخ به اینکه راهکار بهبود وضعیت تیم ملی ایران چیست؟ بیان کرد:  باید روی مربیان خانم داخلی سرمایه گذاری کنیم. آنها را تقویت  و دانش‌شان را به روز کنیم تا بتوانند مثل خیلی از مربیان موفق کشورهای دیگر، کار کنند البته باید به آنها امکاناتی مثل مردان بدهند نه اینکه فقط اردو و تمرین داشته باشند.

او توجه به رده‌های پایه را عاملی دیگر در رشد والیبال دانست و گفت: بازیکنان بزرگسال خوب و باارزشی داریم اما والیبال‌مان در بخش پایه روبه رشد است و اگر می‌شد جوانان را با بزرگسالان ادغام کنیم و تورنمنت‌های بهتری  را پشت سر بگذارند، نتایجمان بهتر می‌شد.

شعبانیان به جام باشگاه‌های زنان آسیا اشاره و بیان کرد: در این مسابقات خیلی از تیم‌ها با جوانان خود شرکت می‌کنند. وقتی که امسال ذوب آهن  شرکت نکرد می‌توانستیم تیم جوانان را اعزام کنیم یا اینکه تیم ملی بزرگسالان را بفرستیم چون رقیب‌های بهتری داشت و تورنمنت تدارکاتی خوبی محسوب می‌شد.

او در مورد اینکه تیم ملی قبل از مسابقات در تورنمنت کرواسی شرکت کرد و قهرمان شد، گفت: حضور در تورنمنت به تیم کمک می‌کند اما فکر می‌کنم دیگر تیم‌های شرکت کننده در این تورنمنت پرقدرت نبودند چون اگر بار فنی‌شان بیشتر بود بازیکنان ایران با تجربه بهتری در مسابقات آسیایی شرکت می‌کردند.

شگرد مهرگان واقع گرایانه بود؟

شعبانیان در پاسخ به این سوال که آیا مهرگان اشتباه کرد که قبل از مسابقات مدام از قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر آسیا صحبت می‌کرد؟ گفت: هر مربی شگردی دارد و شگرد مهرگان این بود اما اگر من مربی بودم چنین کاری نمی‌کردم  و با توجه به واقعیات به تیم روحیه می‌دادم. از بازیکنان می‌خواستم تمام تلاش خود را کنند که به جمع چهار تیم صعود کنند نه اینکه بگویم ما حتما جز چهار تیم برتر هستیم چون در این صورت بازیکنان فکر می‌کنند که در آن حد و اندازه هستند اما با یک شکست از نظر روحی بی‌ثبات می شوند. در این مسابقات هم شکست سنگین کره جنوبی بازیکنان را خیلی بهم ریخت.

این کارشنانس والیبال در پاسخ به این سوال که آیا به نظرتان مهرگان باید همچنان به کار خود ادامه دهد یا برای مسابقات انتخابی المپیک در دی ماه سرمربی جدیدی انتخاب شود؟ گفت: در این زمینه نظر نمی دهم چون جز وظایف من نیست. فدراسیون باید با کارشناسی این مسابقات، تصمیم بگیرد.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments