۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

مهار فشار خون بالا، عمر را طولانی می‌کند

بنابر بررسی‌های محققان بیمارستان زنان و بیرگام در بوستون و دانشگاه کلمبیا در نیویورک (آمریکا)، مراقبت سخت‌گیرانه و مهار فشار خون بالا می‌تواند عمر افراد را طولانی‌ کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس،محققان در بررسی‌های خود دریافتند اگر یک فرد مثلا ۵۰ ساله که به فشار خون بالا مبتلاست، تحت درمان‌های ویژه قرار گرفته و فشار خون او به وضعیت مطلوبی برسد، می‌تواند سال‌های بیشتری عمر کند.

این بررسی از سال ۲۰۱۵ تاکنون روی داوطلبان انجام شده است و کنترل سخت‌گیرانه‌تر از معمول فشار خون بیماران، سبب کاهش حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ در افراد ۵۰ سال به بالا شد.

این بیماران داوطلب آزمایش، به منظور کاهش فشار خون سیستولی آنها تا زیر ۱۲۰ میلی‌متر جیوه، تحت رژیم غذایی شدید و سختی قرار گرفته‌اند. این درحالی است که در کنترل معمولی و رایج فشار خون، فشار خون سیستولی را فقط به زیر ۱۴۰‌میلی‌متر جیوه می‌رسانند.

پزشکان فشار خون بالای داوطلبان را با ترکیبی از دارودرمانی و تغییر سبک زندگی، از جمله انجام دادن ورزش و کاهش نمک، مهار کردند.

این بیماران پس از ۳ سال درمان، ۲۵‌درصد کمتر در خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی قرار گرفتند. همچنین مرگ‌ومیر این افراد حدود ۲۷‌درصد کمتر شده بود. اما روش مراقبت معمول و رایج کنترل فشار خون بالا، چنین اثر چشمگیری ندارد.

در این آزمایش بیش از ۹۰۰۰ داوطلب مبتلا به فشار خون ۵۰ سال به بالا شرکت داشتند. همچنین این افراد به دلیل چربی بالا یا کشیدن سیگار، در خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار داشتند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند که اگر یک فرد ۵۰ ساله تحت مراقبت‌های شدید کنترل فشار خون بالا قرار بگیرد، ۳۷ سال دیگر به عمر او اضافه می‌شود. این افزایش عمر در اشخاص ۶۵ و ۸۰ ساله به ترتیب ۲۴,۵ و ۱۲ سال است.

داروهای فشار خون عوارضی چون گیجی و ضعف بدن دارند اما محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند افراد مبتلا به فشار خون بالا که در کنار دارو درمانی، سبک زندگی‌شان را هم تغییر می‌دهند، گرفتار عوارض مصرف داروهای فشار خون نمی‌شوند.

بنابر بررسی‌های انجام شده بیش از ۴۶درصد از بزرگسالان آمریکایی به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند و بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت تقریبا ۱,۱۳ میلیارد نفر در دنیا به پرفشاری خون مبتلا هستند.

به گزارش طبنا، این محققان می‌گویند، با کنترل جدی و سخت‌گیرانه فشار خون بالا می‌توان از عوارض خطرناک آن پیشگیری کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments