۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال احمر:

وضعیت مناطق سیل زده تحت کنترل است

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال احمر گفت: بارندگی های فصلی باعث بروز آبگرفتگی در مناطق آذربایجان شرقی و غربی و سیستان شده که خسارت چندانی نداشته است.

محمد باقر محمدی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ درباره مناطق سیل زده در سه استان آذربایجان شرقی و غربی و سیستان و بلوچستان اظهارکرد: از دو روز گذشته بازندگی های رگباری و شدید در این سه استان شروع شده و از قبل براساس هشدار نارنجی سازمان هواشناسی در این مناطق آماده باش اعلام کرده بودیم.

وی ادامه داد: در آذربایجان شرقی و غربی تعدادی روستا آبگرفتی جزئی داشتند که خوشبختانه خسارت چندانی به آنها وارد نشده و تنها نیاز به تخلیه آب از منازل بوده است. همچنین تعدادی چادر در روستاهای آذربایجان شرقی در ارتفاعات توزیع شده است.

مناطق سیل زده

محمدی افزود: به دلیل خشکسالی در سیستان و بلوچستان، این استان هر سال با چنین مشکلی مواجه است چراکه آب در زمین فروکش نمی کند و بارندگی های رگباری باعث طغیان رودخانه فصلی می شود. مناطقی مانند ذهک و زابل دچار آبگرفتگی شدند که شدت آن زیاد نیست ولی تعداد ١٩شهر و روستا امدادرسانی شده اند.

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال احمر گفت: مردم در این مناطق خیلی دچار مشکل نشدند چون این آبگرفتی های این فصل رگباری است که زده و برطرف می شود.

وی تاکید کرد: شدت آبگرفتگی ها بسیار کم است و نیازی به کمک های مردمی نیست و همانگونه که گفتم تعدادی از خانه ها نیاز به تخلیه آب و برخی نیاز به تخلیه گل و لای در استان آذربایجان غربی داشت که برای اسکان موقت چادر در اختیارشان قرار گرفت.

وضعیت مناطق سیل زده تحت کنترل است

محمدی درباره ادامه امدادرسانی اظهارکرد: در این فصل بارش های رگباری زیادی را داریم و خوشبختانه تنها ویژگی آن این است که خسارت کمی دارد. تلاش ما این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن خدمات امدادی را ارائه دهیم.

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال احمر درباره احتمال وقوع آبگرفتگی در سایر شهرها هم گفت: قطعا این احتمال در شهرهایی نظیر خراسان شمالی، جنوب کرمان و هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و گیلان و مازندران وجود دارد و دلیل آن هم در این فصل وجود پدیده بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان و پدیده مانسون یعنی گردش هوای گرم که با گرفتن رطوبت از دریای عمان و آن را به صورت رگبار در خشکی رها می کند، است و ما سعی داریم با هماهنگی سازمان هواشناسی و اعلام هشدار به استان ها و تیم های امدادی و مردم تمهیدات لازم را بیندیشیم.

براین اساس؛ در این مدت در مناطق سیل زده به ۶٠۶نفر امدادرسانی، ۴۶نفر اسکان اضطراری،۵۴واحد مسکونی تخلیه آب و ٢٩تیم شامل ٩٠ امدادگر در این مناطق مستقر شده اند.

همچننی ١١دستگاه چادر،۵٨تخته پتو و ٧٣بسته بسته غذایی بین مردم توزیع شده است و امدادرسانی در آذربایجان شرقی و غربی ادامه دارد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of