۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

مقامات دولت نیز مصاحبه های نظیر ظریف داشته اند/ نگرانی از درز اطلاعات محرمانه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مقامات دیگری از دولت در باره فعالیت هایشان در دوران مسئولیت داشته اند و این نگرانی با توجه به درز فایل مصاحبه ظریف باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ابوالفضل عمویی، نماینده مردم تهران در خانه ملت درباره طرح تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت توضیح داد: پیرو انتشار فایل مصاحبه وزیر امور خارجه، مجلس واکنش‌های مختلف در این موضوع داشت، از دید مجلس شورای اسلامی دو محور جداکانه در بحث این فایل مصاحبه وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی محتوای گفتگو است که در این باره جلسه ای چالشی و انتقادی با وزیر امور خارجه داشتیم. نکته دوم نحوه انجام مصاحبه و افرادی که در آن دخیل بودند، اطلاعات طبقه بندی شده ای که در این گفتگو ردوبدل شده و مصاحبه های مشابهی که با سایر مقامات ارشد دولت انجام گرفته و درز این اطلاعات به رسانه‌های معاند یکی از موضوعاتی است که مجلس نسبت به آن حساس است.

عمویی افزود: در پیگیری موضوع دوم، در هفته گذشته سه تحقیق و تفحص توسط نمایندگان مختلف در سامانه نمایندگان بارگذاری شد و امضاهای لازم را کسب کرد. در همین جهت در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی در ۱۹ اردیبهشت این کمیسیون ضمن بررسی این تحقیق و تفحص رای به ادغام آنها داد تا یک کمیته مشترک تشکیل شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: محور اصلی این طرح؛ تحقیق و تفحص از عملکرد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری جایی که این گفتگو در آن انجام شده است. ظاهراً گفتگوهای مشابه دیگری هم وجود دارد و مقامات دیگری هم در این گفتگوها شرکت کرده و نکات مختلفی را بیان کرده اند. نحوه درز این اطلاعات به خارج از کشور که از دید ما محرمانه برای دشمنان ما است.

وی با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص به رای نمایندگان گذاشته و با رای قاطع و کمتر از ۵ رای مخالف یا ممتنع تصویب شد، افزود: محور تحقیق و تفحص فعلی بررسی عملکرد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری است و اطلاعات طبقه بندی شده ای که از طریق این گفتگو در اختیار دیگران قرار گرفته است و موضوع در همین چارچوب دنبال خواهد شد و هفته آینده هم کمیته‌ مربوط تشکیل می‌شود.

عمویی تاکید کرد: سوال اصلی این است که این مصاحبه‌ها با چه هدفی انجام شده و چگونه افراد دخیل در آن انتخاب شده‌اند چون اطلاعات طبقه بندی شده از طریق این افراد ردوبدل می شده است. موضوع بعدی این است که آیا این افراد نقشی در انتشار مطالب و درز آنها به رسانه‌های خارج از کشور داشته‌اند یا نه و عملکرد کلی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در چند سال گذشته از محورهای مورد توجه این تحقیق و تفحص است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طبق اطلاعات ما اکثر مقامات دولت از وزرا گرفته تا معاونان رئیس جمهور مصاحبه مشابهی در حوزه عملکرد شان داشته و از آنها خواسته شده تا برای تاریخ شفاهی و انتقال تجربه موضوع را با این گفتگوکنندگان مطرح کنند. در حال حاضر آنچه منتشر شده مصاحبه وزیر امور خارجه است که از دید ما آثار منفی ای را بر امنیت ملی و منافع جمهوری اسلامی داشته است.

وی اضافه کرد: این دغدغه و نگرانی وجود دارد که مصاحبه های مشابه با سایر مقامات ما که هر کدام به واسطه حیطه اختیار خودشان به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی دارند این دغدغه وجود دارد که این اطلاعات به چه صورتی ضبط شده و اینکه آیا امکان انتشار آن وجود دارد یا نه. در همین چارچوب حتما در بررسی ای که هیات تحقیق و تفحص صورت خواهد داد این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد که این اطلاعات در چه سطحی بوده و در اختیار چه کسانی قرار گرفته و در چه سطحی قرار بوده انتشار پیدا کند.

عمویی گفت: طبق قانون و آئین‌نامه داخلی مجلس بازه زمانی تحقیق و تفحص ۶ ماهه است و امیدواریم که بتوانیم زودتر از آن این تحقیق و تفحص را به نتیجه برسانیم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x