Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
بازدید: 102

مقابله مورچه‌ها با بیماری محصولات زراعی

اگر چه ممکن است برخی باغداران از مشاهده مورچه ها بر روی میوه ها خوشحال نشوند، اما واقعیت این است که حشرات مذکور از محصولات زراعی در برابر بیماری های مختلف حفاظت می کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، بررسی های محققان نشان می دهد مورچه ها از خود آنتی بیوتیک هایی ترشح می کنند که می توانند کاربردهای تجاری گسترده ای پیدا کنند و برای مقابله با عوامل بیماری زای مختلف به کار روند.

مورچه ها به تعداد زیاد در کنار یکدیگر زندگی کرده و به طور دائم در ارتباط نزدیک با همدیگر هستند و همین مساله احتمال ابتلای آنها به بیماری های واگیردار را تشدید می کند. از همین رو غدد بدن مورچه ها آنتی بیوتیک هایی را ترشح می کند و این آنتی بیوتیک ها بر روی بدن و پای مورچه ها نیز باقی می مانند.

در نهایت آنتی بیوتیک های یادشده به گیاهان مختلف منتقل می شوند و جلوی ابتلای آنها به بیماری های گوناگون را می گیرند. بررسی های محققان دانمارکی نشان می دهد مورچه ها می توانند جلوی ابتلای درختان و گیاهان مختلف را به ۱۴ نوع بیماری بگیرند. به عنوان مثال این حشرات از ابتلای درختان سیب به دو باکتری که موجب پوسیدگی آنها و نیز زخم شدن تنه درختان مذکور می شود، جلوگیری می کنند.

همین پژوهش ثابت کرده که حضور مورچه ها بر روی درختان و گیاهان مختلف موجب کاهش ۵۹ درصدی ویروس های بیماری زا می گردد. انتظار می رود با بررسی دقیق تر این موضوع در آینده آنتی بیوتیک های دوستدار محیط زیست برای کاهش بیماری های گیاهان و درختان تولید شوند.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of