۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶

مصرف کورتون خطر ابتلا به بیماری‌های باکتریایی و ویروسی را افزایش می‌دهد

دکتر محمد باقر خالقی فوق تخصص ایمونولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مصرف کورتون در اشخاص باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های باکتریایی و ویروسی می‌شود.

دکتر محمد باقر خالقی فوق تخصص ایمونولوژی و عضو هیئت علمی‌دانشگاه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، گفت: مصرف کورتون در اشخاص باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های باکتریایی و ویروسی می‌شود.

وی افزود: داروهای کورتیکواسترویید یا کورتون‌ها مانند بتامتازون، دگزامتازون، پردنیزولون و… در کنترل بیماری و یا ودرمان برخی بیماری‌های مختلف بکار می‌رود . افرادی که مبتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتویید، لوپوس، ام اس، و بیماری التهابی روده هستند به ناچارباید ازاین نوع داروها استفاده کنند .

این ایمنولوژیست افزود:در تحقیقات پایه ای ودر حال حاضر ما شواهدی که مشخص کند احتمال درگیر شدن و مبتلا شدن بیماران مصرف کننده کورتون به ویروس کرونا بیشتر است، وجود ندارد. البته باید ذکر کنیم که تحقیقات در این زمینه درحال انجام است در واقع باید بدانیم بیمارانی که از داروهای کورتون مصرف می‌کنندبا تضعیف سیستم ایمنی بدن خود در خطر بیشتری برای مبتلا شدن به عفونت‌های مختلف از جمله عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار دارند. از این جهت این گونه بیماران رامستعد به عفونت‌های مختلف می‌دانیم و این گونه بیماران باید بیشتر مراقب باشند و در این روزها قوانین قرنطینه را بیشتر رعایت کنند.

دکتر خالقی در ادامه افزود:به دلیل اینکه استفاده از کورتون باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن افراد می‌شود، باید بگوییم افرادی که به هر علت و بیماری تحت مداوا باکورتون هستند ، افراد مستعد به ابتلا به عفونت‌های مختلف مینامیم ،یکی از عفونت‌ها که این روزها به حالت اپیدمی‌و همه گیر درآمده ویروس‌ کرونای جدید یا بیماری کووید ۱۹ است . لذا این افراد باید بیش از سایر افراد جامعه اقدامات محافظتی و پیشگیرانه را انجام داده و‌ کمتر در اجتماعات حاضر شوند تا در معرض بیماری قرار نگیرند. همچنین در صورت ایجاد علایم اولیه بیماری کووید ۱۹، باید هرچه سریع تر با پزشک خود یا پزشک اولین مرکز درمانی مشورت کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x