۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴

مصرف پروتئین بیش از حد لازم، بی‌فایده است

بنا بر بررسی‌های محققان دانشگاه پردو در آمریکا، مصرف مقدار مجاز روزانه پروتئین برای بیشتر مردم خوب است اما بیش از آن هیچ فایده‌ای به بدن نمی‌رساند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، افزایش مصرف مواد خوراکی پروتئینی، اساس بسیاری از رژیم‌های غذایی، به‌ویژه رژیم‌های کاهش وزن است. اما آیا مصرف بیشتر از مقدار مجاز روزانه برای همه افراد فایده دارد؟

محققان دانشگاه پردو در بررسی‌های فراتحلیلی خود دریافتند مصرف بیش از حد پروتئین، فایده‌ای برای بدن ندارد.

این محققان می‌گویند، «در بیشتر برنامه‌های تبلیغاتی کاهش وزن یا آموزش‌های ورزشی قدرتی، از افراد خواسته می‌شود که پروتئین بیشتری مصرف کنند. اما مصرف بیشتر این ماده خوراکی همیشه برای تمام افراد فایده ندارد.»

بررسی‌ها نشان داده است که بزرگسالان، بیشتر از حد نیاز پروتئین مصرف می‌کنند. بنا بر نظر متخصصان تغذیه، مصرف روزانه ۰,۸ گرم پروتئین در برابر هر کیلوگرم وزن بدن کافی است. بنابراین می‌توان گفت مصرف روزانه ۵۶ گرم پروتئین برای یک مرد با وزن متوسط که سالم و البته کم‌تحرک است، کفایت می‌کند.  این مقدار پروتئین برای زنان با شرایط مشابه، ۴۶ گرم در روز است. البته باید گفت این توصیه غذایی مناسب افراد مبتلا به دیابت نوع۲ نیست.

خوراکی‌هایی چون غذاهای دریایی، گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، آجیل، دانه‌ها و محصولات سویا حاوی مقادیر زیادی پروتئین هستند.

محققان دانشگاه پردو بیش از ۱۵۰۰ مقاله در مورد تغذیه را بررسی کردند و در این بررسی مقدار پروتئین مصرفی، فعالیت فیزیکی و کاهش وزن افراد را در نظر گرفتند. نتیجه کار آنها این بود که مصرف پروتئین بیشتر هیچ فایده‌ای برای ترکیب بدن افراد ندارد. البته پروتئین اضافی ضرری هم به بدن نمی‌رساند اما آن هیچ تاثیری هم ندارد.

از طرفی مصرف پروتئین، کمتر از مقدار سفارش شده روزانه، می‌تواند موجب مشکلاتی در بدن شود. این بررسی از نظر بالینی برای زنان، به‌ویژه زنان مسن‌تر، مهم‌تر است. زیرا آنها برای داشتن بدن سالم باید به اندازه کافی پروتئین در رژیم غذایی خود داشته باشند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، پروتئین مصرفی‌تان را در حد مجاز نگه‌ دارید. اما از مصرف کربوهیدرات‌ها و غذاهای حاوی چربی‌های اشباع‌شده بکاهید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x