۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲

مشکل تنفسی در بهبودیافتگان کرونا ماندگار نیست

متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه گفت: بسیاری نگرانند که بعد از بهبودی بیماری کرونا، ریه آنها کوچیک یا حجم آن کم شود، اما در بسیاری از موارد بهبودیافتگان مشکلی تنفسی ماندگاری پیدا نمی‌کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از سامانه ۴۰۳۰؛ دکتر سیروس شعبانی متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم مبنی بر تاثیرات و مشکل تنفسی کرونا ویروس بعد از بهبودی، افزود: زمانی که یک نفر بهبود پیدا می‌کند تاثیر زیادی از ویروس کووید ۱۹ روی ریه وی باقی نمی‌ماند و درواقع ویروس کووید ۱۹ به صورت ماندگار روی ریه تاثیری ندارد.

وی ادامه داد: بالای ۹۰ درصد زمانی که فردی به کووید ۱۹ مبتلا می‌شود و درگیری ریوی هم پیدا می‌کند بعد از بهبودی اثری از کرونا روی ریه این فرد باقی نمی‌ماند.

متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه با بیان اینکه کرونا ویروسی است که ما شناخت زیادی نسبت به آن نداریم، گفت: ما خیلی از قسمت‌های بیماری زایی این ویروس را نمی‌شناسیم به همین دلیل نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصدی به مردم اطمینان داد که نگرانی در خصوص آن نداشته باشند.

مشکل تنفسی در بهبودیافتگان کرونا ماندگار نیست

شعبانی اظهار داشت: می‌توان گفت آنهایی که به کووید ۱۹ مبتلا شدند و بعد بهبود پیدا کردند نباید نگرانی از اینکه تاثیری روی ریه آنها دارد، داشته باشند. بسیاری نگرانند که بعد از بهبودی از ویروس کووید ۱۹، ریه آنها کوچیک و یا حجم آن کم شود در بسیاری از مواردی بهبود یافتگان مشکلی از نظر تنفسی به صورت ماندگار پیدا نمی‌کنند.

وی با تاکید بر این موضوع که عملکرد ریه م مشکل تنفسی در سی تی اسکن قابل مشاهده است، گفت: به صورت حاد، زمانی که فردی درگیری ریوی پیدا می‌کند در سی تی اسکن به خوبی عملکرد ریه وی و میزان درگیری ریه در خصوص ابتلا به کووید ۱۹ مشخص می‌شود.

این متخصص داخلی و فوق‌تخصص ریه در پاسخ به این سوال که کرونا ویروس چگونه به سلول‌های ریه حمله می‌کند، افزود: میزان بیماری زایی این ویروس در همه جهات مشخص نشده اما به طور کلی روی سلول‌های ریه نوعی گیرنده داریم که این ویروس به این گیرنده‌ها (۲ACE) متصل می‌شود و روی سلول‌هایی که به آنها لنفوسیت متصل و وارد سلول شده و ایجاد التهاب و بیماری می‌کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x