Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
بازدید: 71

مشاهده صدمات ریه افراد مبتلا به کرونا با استفاده از واقعیت مجازی

پزشکان دانشگاه واشنگتن برای مشاهده ریه مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، از فناوری واقعیت مجازی استفاده کردند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، پزشکان دانشگاه واشنگتن، با استفاده از واقعیت مجازی، ریه یکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا را مشاهده کردند. تصاویر ویدیویی، خبر از صدمات شدید به ریه‌های این بیمار می‌داد، در حالی‌که بیمار فقط علایمی شبیه سرماخوردگی، مانند تب، سرفه و تنگی نفس از خود نشان داده بود. وضعیت جسمانی او در مدت چند روز به‌سرعت رو به وخامت گذاشت.

پزشکان تصاویر اسکن‌شده ریه این بیمار را وارد ویدیوی واقعیت مجازی کردند و حفره قفسه سینه او را به صورت سه‌بعدی و ۳۶۰ درجه به تصویر کشیدند.

این پزشکان می‌گویند، با استفاده از واقعیت مجازی می‌توان به سرعت به کنتراست بین بافت‌های ناهنجار آلوده به ویروس کرونا و بافت‌های سالم ریه که در کنار آنها قرار دارند، پی برد.

در این تصویر ویدیویی، برخی از بافت‌های ریه واضح هستند و با رنگ نیمه‌شفاف آبی روشن، به صورت رنگی نشان داده می‌شوند. همچنین درخت برنشی –سیستم راه‌های هوایی که وارد سراسر ریه می‌شوند- به رنگ آبی تیره درآمده‌اند. اما بافت‌هایی که به رنگ سبز هستند، خبر از بافت‌های ملتهب روده می‌دهند.

با استفاده از این تصاویر مجازی می‌توان متوجه شد که وضعیت ریه‌های بیمار در چه مرحله‌ای است و آیا او به دستگاه‌های تنفسی نیاز دارد یا خیر.

تاکنون در آمریکا، ۸۰درصد مبتلایان به کووید ۱۹، علایم خفیفی از این عفونت را از خود نشان داده‌اند. اما ۲۰‌درصد دیگر باید در بیمارستان بستری شوند و از میان این افراد نزدیک به ۱۴درصدشان به شدت بیمار هستند و ریه‌هایشان هر لحظه احتمال از کار افتادن دارد.

بیماری با عفونت ویروسی شروع می‌شود و به مرور ریه‌ها به‌شدت ملتهب می‌شوند تا جایی‌که ریه دچار صدمات دایمی شده و بیمار توانایی نفس کشیدن را از دست می‌دهد.

ویروس کرونا از قسمت مجرای تنفسی بالایی، بینی، دهان، گلو و قسمت بالایی شش‌ها، وارد مجرای تنفسی شده و به بافت‌های عمیق ریه می‌رسد و آن را از کار می‌اندازد.

بیماری ذات‌الریه معمولا به قسمت‌های پایین ریه‌ها صدمه می‌زند. در این بیماری، کیسه‌های هوایی متورم می‌شود و چون درون آن از مایعات پر می‌شود، در نتیجه اکسیژن‌رسانی کمتر می‌شود و تبادلات گازی کاهش می‌یابد و فرد نمی‌تواند به‌راحتی نفس بکشد.

به گزارش طبنا، پزشکان دانشگاه واشنگتن امیدوارند که با استفاده از واقعیت مجازی، وضعیت ریه بیمار را بهتر ارزیابی کنند و جلوی صدمه بیشتر را بگیرند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of