۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶
معاون امیرعبداللهیان:

مشارکت فعال در «اکو» از اولویت‌های سیاست خارجی ایران است

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در نشست وزرای خارجه سازمان اکو گفت که مشارکت فعال در این سازمان از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت(طبنا)، «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در عشق آباد حضور دارد، در سخنرانی خود در نشست وزرای امور خارجه اکو ضمن تشکر از میزبانی اجلاس توسط ترکمنستان، بر اهمیت چندجانبه‌گرایی برای حل چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق تفاهم مشترک و روح همکاری تأکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران بر سیاست گسترش روابط دوستانه با کشورهای دیگر به ویژه با کشورهای همسایه ادامه می‌دهد و مشارکت فعال و ترتیبات چند جانبه مانند سازمان همکاری اقتصادی اکو در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای اولویت است.

صفری با اشاره به عضویت ایران و اکثر کشورهای اکو در سازمان همکاری‌ شانگهای، همکاری و هم افزایی این دو سازمان را برای ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای مهم ارزیابی کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به گزارش ارزیابی میان دوره‌ای سند چشم انداز اکو، ضمن حمایت از پیشنهادات ارائه شده، خواستار مشارکت همه کشورهای عضو در تحقق اهداف این سازمان شد.

صفری اعاده تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را در ارتقای صلح و رفاه منطقه قفقاز مهم خواند و در خصوص افغانستان نیز خواستار حمایت از مردم افغانستان در دستیابی به صلح و رفاه از طریق برنامه حمایت اکو از افغانستان شد.

گفتنی است پانزدهمین نشست سران سازمان اکو قرار است فردا (یکشنبه) هفتم آذر ماه در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شود و آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

منبع: فارس

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments