۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲

مسکو اقداماتی برای حفظ برجام در نظر گرفته است

نماینده دائم روسیه درسازمان ملل ازادامه تلاش‌های مسکو برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران و بررسی دکترین تامین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس، طی ماه سپتامبر که ریاست شورای امنیت برعهده روسیه‌است، خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ واسیلی نبنزیا در کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت آغاز دوره ریاست این کشور بر شورای امنیت در ماه سپتامبر و تشریح برنامه‌های روسیه در این رابطه، اعلام کرد که روسیه دائماً تلاش‌هایی را برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌دهد.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «ما از ماه می‌سال ۲۰۱۸ که آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد، چنین تلاش‌هایی را آغاز کرده‌ایم. ما به همراه چین و سه کشور اروپایی تلاش می‌کنیم تا این توافقنامه را نجات دهیم و در این اواخر نکاتی درباره احتمال پیشرفت مثبت در روند اوضاع به وجود آمده است.»

نبنزیا افزود: «مجمع عمومی‌سازمان ملل به زودی برگزار خواهد شد که امکان بسیار خوبی برای مشارکت و گفت‌وگو در این باره است و می‌توان امیدوار بود که پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شود. در نشست‌های مجمع عمومی‌سازمان ملل رهبران کشورهای مختلف گرد هم جمع می‌شوند و بدین ترتیب فرصت مناسبی برای دستیابی به نتایج در این باره به وجود می‌آید.»

نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین یادآور شد که اعضای شورای امنیت به طور غیررسمی‌رایزنی‌هایی را در رابطه با دکترین پیشنهادی روسیه درباره تامین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس انجام می‌دهند. وی گفت: «ما مدتهای زیادی است که می‌گوییم تامین امنیت در خلیج فارس بدون تلاش جمعی کشورهای منطقه غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل ما تلاش خود در این جهت گیری را آغاز کرده‌ایم و معتقدیم که چنین اقداماتی هر چه زودتر انجام بگیرد، بهتر است.»

وی افزود: «مسلما ما انتظار نداریم که مکانیسم همکاری جمعی برای تامین امنیت در منطقه همین امروز آغاز شود، ولی پیشنهاد مطرح شده از طرف مسکو سزاوار بررسی جدی است و من معتقدم که بسیاری از نقش آفرینان منطقه نگاه جدی به این دکترین دارند.»

نبنزیا یادآور شد، آمریکا ممکن است این قطعنامه را قبول نداشته باشد، ولی من اطمینان دارم که روسیه در هر صورت موفق خواهد شد تا آن را در شورای امنیت بررسی کند.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت همچنین اعلام کرد که این کشور تمام اطلاعات لازم و دیدگاه خود درباره حمله به استان ادلب سوریه  را در اختیار کمیسیون تحقیق سازمان ملل قرار خواهد داد.

وی گفت: «ما می‌توانیم مواضع خود در رابطه با حوادث رخ داده در منطقه ادلب را ارائه دهیم. متاسفانه در رابطه با اقدامات روسیه و ارتش سوریه اتهامات دروغین زیادی شنیده می‌شود. ما عوامل زیادی برای تحقیق در این زمینه داریم و قطعاً اوضاع در سوریه در نشست‌های شورای امنیت مورد بررسی دقیق قرار خواهند گرفت.»

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments