۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷

مستمری مددجویان در ازای دریافت وام اشتغال قطع نشود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکیدبر اینکه در ازای دریافت وام اشتغال نباید مستمری مددجویان قطع نشود، گفت: بعد از اینکه مددجو به یک حدی از توانمندی برسد و بعد از اینکه خانواده خودکفا شد، مستمری قطع شود.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، خدیجه ربیعی با اشاره به لزوم توانمندیسازی مددجویان گفت: در کمیسیون اجتماعی به دنبال برنامه‌ریزی بهتر برای تامین مسکن مددجویان هستیم چراکه بسیاری از مددجویان در بحث مسکن مشکل دارند؛ شرایط تهیه مسکن برای این افراد به گونه‌ای است که مددجو باید یک آورده‌ای را داشته باشد، وام بلاعوض را کمیته امداد کمک می‌کند و وام بنیاد مسکن نیز وجود دارد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی‌افزود: در ارتباط با مددجویان متوجه شدیم که اکثر آنها در تهیه آورده اولیه مشکل داشته و توان پرداخت اقساط وام را ندارند و به همین دلیل هیچ وقت نمی‌توانند صاحب مسکن شوند بنابراین تاکید داریم تا برنامه‌ریزی‌هایی صورت و از ظرفیت‌های دیگری استفاده شود؛ در بحث خانواده مددجویان به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از خانواده‌ها ۲ نفر هستند و برای ساخت و ساز ساختمان مددجویان نیاز نیست تا فضای بزرگی برای آنها ساخته شود و این قضیه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی درباره مشکلی که در کشور در بحث توانمندسازی مددجویان وجود دارد تصریح کرد: چنانچه وام اشتغال به خانواده تحت پوشش کمیته امداد داده می‌شد، مستمری آنها نیز قطع می‌شد که باعث نارضایتی خانواده‌ها شده بود چراکه خانواده هم به دنبال وام اشتغال و ایجاد شغل بود و هم اینکه مستمری کمک حال خانواده مددجو است و در کمیسیون اجتماعی نیز بر این امر تاکید شده تا نظارت صورت گیرد که این قضیه اتفاق نیفتد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی‌اظهار داشت: نباید تصور شود در ازای دریافت وام ۱۰ یا ۱۵ میلیون  تومانی اشتغال، خانواده مددجو توانمند شده و مستمری قطع شود؛ بنابراین باید نظارت صورت گیرد تا مددجو به یک حدی از توانمندی برسد و بعد از اینکه خانواده خودکفا شد، مستمری قطع شود؛ درست است که سیاست قطع مستمری یعنی ایجاد ظرفیت برای افراد دیگری که نیاز به تحت حمایت قرار گرفتن دارند اما باید ابتدا مطمئن شد که خانواده به خودکفایی رسیده یا خیر و بعد مستمری قطع شود.

وی با اشاره به لزوم اشتغال‌زایی در حوزه انرژی‌های نو تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور باید انرژی خورشیدی را به برق تبدیل کرد که در قانون مصوب برنامه ششم توسعه آمده و ظرفیت خوبی است به همین دلیل کمیته امداد نیز باید در طرح‌های اشتغال‌زایی، متمرکز شود و حتی مسکنی که برای مددجویان طراحی می‌شود به گونه‌ای باشد که در سقف پشت بام، پنل‌های خورشیدی نصب شود تا ظرفیتی برای تولید برق کشور و هم منبع درآمدی برای خانواده مددجو باشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی‌اظهار داشت: اعتبار و بودجه‌ای که به خانواده مددجو داده می‌شود، از طرف دیگر بهره و سود ایجاد می‌کند و این اعتبار از پول برای طرحی صرف نمی‌شود که منفعت دارد یا خیر چراکه منفعت پنل‌های خورشیدی اثبات شده است. در قانونگذاری باید دقت کرد تا توانمندسازی افراد بهتر شود و دغدغه‌ها کمتر شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: حمایت درمانی مددجویان بسیار مهم است و با توجه به هزینه درمانی که برای بیماری‌های صعب‌العلاج ایجاد شده، حمایت‌های خوبی می‌شود اما کافی نیست بنابراین باید برنامه‌ریزی شود تا در بحث قوانین و اعتبار و بودجه، بودجه بیشتری برای درمان خانواده‌ها لحاظ شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x