۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
رئیسی:

مرگ ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های غیر واگیر در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در کشور بیش ۳۸۰ هزار مرگ رخ می‌دهد که ۳۰۰هزار نفر به علت بیماری‌های غیر واگیر جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، علیرضا رئیسی در مراسم تقدیر از دست اندرکاران بسیج کنترل فشار خون که صبح امروز در سالن رازی دانشگاه ایران برگزار شد گفت: طرح ملی فشار خون برگ زرینی در کارنامه نظام سلامت ایران است،سالیانه حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور داریم که ۳۰۰ هزار مورد بر اثر بیماری‌های غیر واگیر است و این بیماری‌ها بیش از ۷۶ درصد از بار بیماری‌ها را در کشور شامل می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه چهار بیماری قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان‌ها از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر در کشور هستند اضافه کرد: ۸۲ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیر واگیر ناشی از این چهار بیماری است. از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۶ شاهد افزایش مرگ و میر‌های ناشی از بیماری‌های غیر واگیر بودیم و این یک هشداری جدی است که باید بیشتر به آن پرداخت

رئیسی خاطر نشان کرد: اگر در حوزه بیماری‌های غیر واگیر به همین روال پیش برویم و کاری بیش از اینکه در حال حاضر انجام می‌دهیم انجام ندهیم تا سال ۲۰۴۰ حدود ۳۹۰ هزار مرگ دیگر به مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر اضافه خواهد شد و سال ۲۰۴۰ نزدیک به ۷۹۹ هزار و ۶۱۷ مرگ بر اثر بیماری‌های غیر واگیر خواهیم داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشور ما سه درصد درآمد ناخالص ملی کشور صرف بیماری‌های غیرواگیر می‌شود، گفت: در واقع ۴۵ هزار میلیارد تومان در سال برای بیماری‌های غیر واگیر هزینه می‌شود که ۲۴ هزار میلیارد تومان از این هزینه به صورت غیر مستقیم و ناشی از هزینه‌هایی مانند غیبت از کار یا حضور غیر موثر در کار به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments