۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

مرگ گوزن «مرال» در مرکز نگهداری پارک ملت تهران

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به تلف شدن یک گوزن نر «مرال» در مرکز نگهداری از حیات وحش پارک ملت تهران گفت: علت تلف شدن این گوزن مبارزه برای جفت‌گیری اعلام شده است.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد کرمی‌ با بیان اینکه روز گذشته ( اول بهمن) از مرکز نگهداری از حیات وحش پارک ملت به ما اطلاع دادند که یک راس گوزن نر زرد ایرانی عصر روز دوشنبه (۳۰ دی) در این مرکز تلف شده است، اظهار کرد: علت مرگ این گوزن نر مبارزه برای جفت‌گیری اعلام شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با تاکید بر اینکه این مرکز نگهداری از حیات وحش موظف است که در فصل جفت‌گیری نرها را از یکدیگر جدا کند، تصریح کرد: در جایگاه نگهداری از گوزن‌ها حدود چهار راس گوزن ماده و دو راس گوزن نر بالغ وجود داشت که گوزن‌های نر به دلیل جفت‌گیری با یکدیگر درگیر شدند.

کرمی‌افزود: مراکز نگهداری از حیات وحش و باغ وحش‌ها باید نسبت جنسیتی حیوانات به ویژه در فصول جفت‌گیری را رعایت کنند. مرکز نگهداری از حیات وحش پارک ملت نیز در شرف انجام این کار بود و قرار بود که با باغ وحش تهران تبادل گونه انجام دهد و یکی از این گوزن‌های نر را به آن مرکز منتقل کند.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست استان تهران برای این مرکز اخطاریه‌ای صادر خواهد کرد، گفت: در طبیعت هنگامی‌که گوزن‌های نر با یکدیگر درگیر می‌شوند گوزن‌ شکست خورده فرصت این را دارد که از محدوده دور شود ولی گوزن‌های در اسارت راه گریزی ندارند.

کرمی‌درباره مجوز مرکز نگهداری از حیات وحش پارک ملت توضیح داد: این مرکز اخیرا از محیط زیست مجوز گرفته است. شهرداری‌های برخی مناطق از محیط زیست درخواست می‌کنند در راستای آموزش و جذابیت بیشتر پارک‌ها برای مردم از تعداد محدودی گونه پرنده و حیات وحش مراقبت کنند.

هفته گذشته نیز یک قلاده ببر در باغ وحش صفادشت ملارد به دلیل آنچه مشکل کلیوی گفته می‌شود، تلف شد و طی هفته‌های گذشته نیز یک دلفین در مرکز دلفیناریوم برج میلاد جان خود را از دست داد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments