۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳

مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی به طرح های با موضوعات مشابه کرونا گرنت ویژه اعطا می کند

با توجه به رسالت مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی (نصر) در زمان اپیدمی بیماری کووید 19 مرکز نصر اقدام به اعطای گرنت به طرح های با موضوعات کرونا کرده است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، از آنجایی که بیماری کرونا آزمونی جدی برای میزان تاب آوری نظام آموزش عالی سلامت است. یکی از نقاط قوت، وجود تشکیلاتی متمرکز با عنوان دانشگاه علوم پزشکی مجازی است که از ظرفیت آن استفاده شد تا به دانشگاه ها در بحث اموزش کمک شود. در همین راستا دانشگاه ها می بایست ظرفیت و چابکی لازم برای استفاده از ظرفیتشان برای انطباق با شرایط بحران بیماری کرونا بدست بیاورند.

مرکز نصر از جمله رسالت هایی که در زمان بیماری کووید ۱۹ برای خود تعریف کرد، مدل سازی و شبیه سازی کرونا بود که تا حد زیادی توانست به سیاست گذاران سلامت، گاید و راهنما بدهد. همچنین اعطای دو گرنت ویژه که این گرنت ها خارج از مسیر معمول فراخوان‌ها است و با دو موضوع خاص در مقابله با موارد شبیه همه‌گیری کرونا است.

موضوع اول: بازبینی و بازنگری نظام آموزش عالی سلامت مملکت جهت افزایش تاب آوری در همه گیری کرونا و یا بحران های مشابه است. که عمده بحث آن است که چه تغییراتی در ساختار، عملکرد و فرایند های جاری مملکت باید رخ دهد تا در شرایط مساوی خیلی سریع وروان این سیستم بتواند از عملکرد معمول خودش به عملکرد در شرایط بحران خودش بتواند تغییر وضعیت دهد و بتواند سریع با شرایط بحران تطابق پیدا کند.
موضوع دوم: بازبینی و بازنگری محتوای درس بیماری عفونی در کوریکولوم پزشکی عمومی با در نظر گرفتن بحث بیماری های نوپدید است. این موضوع از این نظر مهم است که چون در طول ادوار گذشته و به طور خاص در دهه گذشته الگوی بیماری ها در مملکت خودمان از بیماری عفونی به سمت بیماری غیر واگیر تغییر پیدا کرده بود، به تبع آن در کوریکولوم ها بحث بیماریهای عفونی تضعیف پیدا کرده بود و تمرکز به سمت بیماری های غیر واگیر رفته بود. اما درسی که از کرونا گرفتیم این است که باید خیلی هوشمندانه بتوانیم کوریکولوم را به نحوی بازنگری کنیم که بتوانیم دانش و صلاحیت کافی در health provider های خودمان ایجاد کنیم تا برای شرایط اینچنینی شکل بگیرند و آماده باشند. با این گرنت ها می توانیم پیشنهاد بازبینی کوریکولوم به ستاد داده شود.

لازم به ذکر است سقف هر یک از گرنت‌های فوق دو میلیارد ریال ( معادل ۲۰۰ میلیون تومان) می باشد و سامانه پژوهشی نصر از ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ لغایت ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ آماده دریافت پروپوزال پژوهشگرانی است که مایلند در موضوعات فوق مشارکت داشته باشند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of