۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳

مرمت مجسمه خیام در مراحل پایانی است

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: مرمت مجسمه خیام در مراحل پایانی است و به زودی این اثر ارزشمند هنر مجسمه سازی ایران در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزای سلامت)، طالبی درباره مرمت مجسمه خیام افزود: مرمت مجسمه خیام استاد ابوالحسن صدیقی که دهه های زیادی در پارک لاله نصب بوده در مراحل پایانی است و به زودی این اثر ارزشمند هنر مجسمه سازی ایران در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: برای امسال برنامه‌ حوزه مجسمه اینگونه تعریف شده تا کارهای در حال انجام متناسب با مناسبت های شخصیت ها و مشاهیر باشد، در این موضوع نصب مجسمه خانم سیمین دانشور در روز تولد ایشان از این دست اقدامات است و از این پس هم همین اتفاق خواهد ‌افتاد.

طالبی تصریح کرد: دلیل توجه به این موضوع این است که فکر می‌کنیم اگر نصب مجسمه متناسب با ایامی که مرتبط با زندگی شخصیت برجسته باشد، صورت بگیرد در جامعه واکنش بیشتری خواهد داشت و مجسمه اینگونه بهتر معرفی می شود. ضمن اینکه فرصتی است تا در روز تولد یک شخصیت برجسته درباره زندگی او هم بحث و گفتگو شود، این اتفاق باعث نزدیکی و ارتباط شهروندان با المان شهری خواهد شد.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: امیدواریم این مرمت با فرارسیدن روز خیام به اتمام برسد تا شهروندان بتوانند ارتباط بیشتری با این اثر هنری برقرار کنند.

مرمت مجسمه خیام در مراحل پایانی است

وی اظهار کرد: کارهایی که برای مرمت این مجسمه انجام شده جزو کارهای اصلی مجسمه های شهری ایران است، در دهه ۸۰ هم مرمتی بر روی این اثر توسط پسر استاد صدیقی صورت گرفت که چندی پیش مرحوم شدند. طبیعی است مجسمه‌ای که در فضای عمومی شهر قرار می گیرد در معرض آسیب باشد.

طالبی درباره خروج این مجسمه از پارک لاله هم توضیح داد: این مجسمه در پارک لاله خواهد ماند تا مردم ارتباط بیشتری با آن برقرار کند، اما ایجاد موزه مجسمه ایران یا حداقل موزه مجسمه تهران نیاز به فضایی دارد که مجسمه های مهم شهری در آن قرار گیرند و تا زماینکه این اتفاق نیفتاده طبیعی است که این مجسمه را در فضای شهر داشته باشیم.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: مساله این است که برای جلوگیری از صدمات بیشتر بعد از مرمت و نصب، روی مجسمه فضای شیشه‌ای امن قرار داده خواهد شد تا آسیب نبیند و بعد از ساخت موزه مجسمه، به آن محل منتقل خواهد شد و بدلی از آن ساخته و جای آن قرار خواهیم داد تا آن زمان کار ما مرمت و بازسازی این اثر است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments