۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
سخنگوی وزارت بهداشت در بابل:

مردم همچنان مراقب اجتماعات خانوادگی خود باشند

سخنگو و معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت و ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی، گفت: مردم به خوبی طی یک ماه گذشته این نکته را لمس کردند که زمانی که عادی انگاری در کشور صورت می‌ گیرد، سرعت ابتلا به ویروس کرونا چندین برابر می‌شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سیما سادات لاری، در سفر به بابل، ضمن بازدید از روند واکسیناسیون کرونا در شهرستان بابل و نظارت بر انجام هر چه سریعتر واکسیناسیون کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بابل، در نشست با رییس و معاونان درمان و بهداشت و فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه، بیان کرد: با ارائه پارت جدید واکسن به دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور، ۵۰ درصد باقی مانده از کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص واکسیناسیون خواهند شد و از سوی وزیر بهداشت تاکید بر سرعت در انجام این واکسیناسیون است.

نقطه قوت دانشگاه علوم پزشکی بابل استفاده از مراکز درمانی سرپایی است

وی افزود: در این نشست در گزارشی دقیق، در جریان روند بیماری در این استان، نحوه واکسیناسیون و چگونگی پذیرش و درمان بیماران کرونایی قرار گرفتیم. نقطه قوت عزیزان ما در این دانشگاه به کار گیری مراکز درمانی سرپایی است، به نحوی که این امر بهبود ظرفیت پذیرش بیمار را به دنبال داشته است.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: استفاده از این مراکز موجب شده است ظرفیت بستری برای بیماران بدحال کرونایی ذخیره شود و بیمارانی که شرایط بهتری داشته‌اند به صورت سرپایی ویزیت شده و داروهای خود را دریافت کنند و تحت پوشش خدمات درمانی قرار گیرند.

نسبت افراد فوت شده به بستری در دانشگاه علوم پزشکی بابل زیر ۱۰ درصد است

دکترلاری نسبت تعداد افراد فوت شده به بستری را در فضای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل بسیار خوب عنوان کرد و گفت: این نسبت زیر ۱۰ درصد بوده است که این موفقیت در حوزه واکسیناسیون نیز بر اساس آن چیزی که انتظار داشته‌ایم، رخ داده است. به احتمال بسیار قوی تا پنج‌شنبه پیش رو گروه‌های باقی مانده از جمله کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص در این دانشگاه نیز واکسینه خواهند شد.

ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی، دانشجویان حاضر در مراکز آموزشی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی بابل را نیز جزو گروه ‌هایی که در پارت جدید واکسن مورد واکسیناسیون قرار خواهند گرفت، دانست.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص شرایط کنونی کشور در پیک چهارم کرونا، گفت: در استان مازندران و به تبع آن شهرستان بابل، مشکل اساسی نزدیکی زمان دو پیک سوم و چهارم بود که فاصله کوتاه این دو موج، فرصتی به مدیریت بیماری نداد، اما به لطف خدا اکنون شرایط تحت کنترل است. مردم به خوبی طی یک ماه گذشته این نکته را لمس کردند که زمانی که عادی انگاری در کشور صورت می‌ گیرد، سرعت ابتلا به ویروس کرونا چندین برابر می‌شود.

مردم مراقب اجتماعات خانوادگی خود به جهت شدت بالای سرایت ویروس انگلیسی باشند

دکترلاری به ویروس جهش یافته انگلیسی اشاره کرده و افزود: این ویروس اکنون در کشور گسترش پیدا کرده است و قدرت سرایت به شدت بالایی دارد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل در گزارش خود اشاره کرد که در یک مجلس عروسی که تنها ۲۰ نفر مهمان داشته است، یک ناقل توانسته است ۱۷ نفر دیگر را مبتلا کند که این خطر در اجتماعات خانوادگی نیز وجود دارد که موجب ابتلای اکثر افراد خانواده می‌ شود.

تزریق واکسن کشندگی کرونا را کاهش، اما میزان سرایت بیماری را تغییری نخواهد داد

وی در ادامه با تاکید بر این نکته که مردم باید دستورالعمل ‌های بهداشتی را مانند روزهای ابتدایی ورود ویروس کرونا به کشور با همان حساسیت بالا رعایت کنند تا واکسیناسیون به درصد قابل توجهی برسد، خاطر نشان کرد: براساس تجارب کشورهایی که واکسیناسیون خود را به درصد قابل توجهی رسانده ‌اند نکته مهم دیگر این است که با تزریق واکسن، کشندگی بیماری کاهش خواهد یافت، اما قدرت سرایت که همان میزان ابتلا به بیماری را به دنبال دارد تغییری نخواهد کرد.

معاون وزارت بهداشت بر فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک در درجه اول و قرار دادن صحیح ماسک بر روی صورت در وهله دوم تاکید کرد و گفت: در حال حاضر تعداد بیماران بستری به شدت افزایش یافته است و تعداد فوتی ‌های ما در برخی استان‌ ها نگران کننده است. مشاغل نیز تا حدی می‌توانند بسته بمانند، زیرا فشارها اقتصادی زیاد است، بنابراین مردم رعایت‌ های خود را افزایش دهند تا از این شرایط نیز عبور کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر سید فرزاد جلالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، نیز بیان کرد: در نشست برگزار شده گزارشی مفصل در خصوص بیماری کرونا طی ۱۴ ماه گذشته در دانشگاه علوم پزشکی بابل به محضر سخنگوی وزارت بهداشت ارائه شد. این گزارش اشاره به تعداد افراد بستری شده، تعداد افراد فوت شده، تعداد تست‌ های کرونایی که انجام شده است و روند اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی طی ماه ‌های گذشته داشته است.

افزایش تعداد واکسن‌های تزریقی در دانشگاه علوم پزشکی بابل به ۱۲ هزار با اضافه شدن پارت جدید واکسن

وی در شرایط کنونی مسئله واکسیناسیون را جزو اولویت‌ های بهداشت و درمان کشور و دانشگاه علوم پزشکی بابل دانست و ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی بابل با پارت واکسنی که در سری جدید تا چند روز آینده به دست ما خواهد رسید، تعداد واکسن‌ های تزریقی ما به حدود ۱۲ هزار واکسن خواهد رسید که با این تعداد واکسن، مجموع عزیزان ما در کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل واکسینه خواهند شد. در این میان تعدادی از بیماران خاص نیز در این مجموعه واکسینه خواهند شد.

وی با بیان اینکه تمامی عزیزان در خانه‌های سالمندان شهرستان نیز واکسینه شده ‌اند، عنوان کرد: امیدواریم با ارسال محموله ‌های واکسن و امکان استفاده واکسن‌های داخلی که جز بهترین واکسن‌ های جهان نیز خواهند بود، بتوانیم بیماران قرار گرفته در سنین بالا و افراد با عوامل خطر را نیز در شهرستان واکسینه کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه این دانشگاه تقریبا نزدیک به دو برابر میانگین کشوری، تعداد تخت نسبت به هزار نفر جمعیت تحت پوشش دارد، اظهار کرد : بر این اساس این میزان در کشور میانگین ۱/۳ تا ۱/۴ است که در دانشگاه علوم پزشکی بابل حدود ۲/۳ تا ۲/۴ است. دانشگاه علوم پزشکی بابل در پیک اول کرونا که وضعیت درامی داشت، حدود ۵۴۰ بیمار بستری شده  را پوشش داد که این دانشگاه در همان زمان تخت اضافی در اختیار داشت.

دکتر جلالی در تکمیل سخنانش گفت: در طی این ۱۴ ماه هیچ بیماری بدون تخت درمانی نبوده است و اکنون نیز با اینکه تعداد بیماران ما نسبت به پیک دو و پیک سه افزایش یافته است، اما به تعداد پیک یک نرسیده است و حداکثر بستری‌ های ما حدود ۳۴۰ بیمار است که حدود یک سوم توان و ظرفیت ما در تعداد تخت درمانی محسوب می‌ شود.

وی به بخش‌ های بستری موقت در مراکز درمانی اشاره و خاطر نشان کرد: علاوه بر این تمهیدات، بخش‌ های بستری موقت را نیز ایجاد کرده‌ایم به نحوی که بیمارانی که در چند روز ابتدای بد حالی خود، درمان لازم را دریافت کرده‌اند و اکنون در وضعیت پایداری قرار دارند، می‌توانند به این بخش‌ها به صورت روزانه مراجعه کنند و در عرض ۳ تا ۴ ساعت پایش شوند و درمان تزریقی را دریافت کنند، که روزانه به این شکل ۱۵۰ بیمار به مجموعه تحت پوشش ما افزوده می‌ شود.

تمامی دانشجویان رشته بالینی دانشگاه علوم پزشکی بابل جز اولویت‌های دانشگاه جهت انجام واکسیناسیون هستند

وی در خصوص واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل، گفت: تمامی دانشجویان رشته بالینی دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز جز اولویت‌ های دانشگاه در کنار پرسنل بهداشتی و درمانی جهت انجام واکسیناسیون هستند و با اتمام پارت آخر واکسیناسیون، تمامی دانشجویان ما نیز واکسینه خواهند شد.

گفتنی است، در ادامه، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دو پروژه در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی و “سازه نمایشگاه دائمی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بابل” نیز بابل بازدید کرد. وی در حاشیه این بازدید، بیان کرد: امیدواریم هر چه زودتر بیماری کرونا در جهان و همچنین کشور عزیزمان ایران ریشه کن شود تا باری دیگر دانشجویان عزیزمان به فضای دانشگاهی خود بازگردند و صدای هیجان و شور و نشاط دانشگاهی بر سکوت ایجاد شده در این مراکز غالب شود.

دکتر لاری گفت: ساخت چنین فضاهای فرهنگی و ورزشی مطمئنا نشاط دانشجویی را به دنبال خواهد داشت، زیرا دانشجو می‌بیند که از سوی مسئولان دانشگاه دیده شده است و برای برنامه‌ های ورزشی و فرهنگی خود در کنار امور آموزشی، فضای لازم را در اختیار دارد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x