۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹

مردان نسبت به زنان در معرض فاکتور های خطر بیشتری هستند

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: جنس مذكر در همه گروه هاي سني از كودک و نوجوان تا ميانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض فاكتورهاي خطر بيشتر و در نتيجه مرگ و مير بالاتري قرار دارند.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر محمد احمدیان به مناسبت هفته ملی سلامت مردان خاطر نشان کرد: به غیر از بیماری های دوره نوزادی و کودکی در سایر دوره های زندگی نیز عوامل خطر محیطی و شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، همچنین استرس های مختلف سلامت مردان را تهدید می کند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود چندان توجهی نمی کنند گفت: باورهای فرهنگی، ریسک پذیری و توجه کمتر مردان به سلامتشان، خطر را در ایشان تقویت می کند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: متاسفانه مردان فکر می کنند که اگر نقش اجتماعی آنها زنده و پویا است، از سلامت کامل برخوردارند و کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند و اغلب ارجاعات آنها به پزشک نیز به علت بیماری های جدی است، اما لازم است، حتی با وجود احساس سلامت، برنامه ای منظم برای معاینات پزشکی و مراجعات بهداشتی تنظیم کنند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یافته های به دست آمده از یک مطالعه کیفی نشان میدهد که دغدغه های اقتصادی، مسائل خانوادگی، فقدان تأمین اجتماعی و دغدغه های ناشی از مدیریت کلان از جمله عوامل بازدارنده فکری مهم در اولویت دهی به سلامت مردان ایرانی به حساب می آید، به علاوه، وضـعیت اجتماعی، شرایط سخت اشتغال، مشکلات اقتصادی، روشهای مقابله با استرس، عقیده به قدرت مردانگی، نژادپرستی، ناآگـاهی و برخی عقاید مذهبی خاص از جمله عوامل مؤثر بر ترجیح بندی مردان در خصوص بهره مندی از خدمات سلامت دانسته شده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یافته های پژوهشهای مرتبط نشانگر وضعیت نامناسب سلامت مردان و تمایل نداشتن آنان به اصلاح این روند است گفت: دربعد فرهنگی ،موانع فکری جدی در راه پرداختن به امر سلامت در مردان، می توان به اولویت نداشتن سلامت در زندگی مردان به عنوان یک عامل چشمگیر اشاره نمود. پذیرش مسئولیت های خانوادگی، تامین هزینه های خانواده، نگرانی های مربوط به فرزندان ، نگرانی از صرف هزینه برای سلامت خود نیز از دیگر موضوعاتی است که عمدتا اولویت اول را در زندگی مردان متاهل ایفا میکند.

دکتر احمدیان تاکید نمود:برنامه های سلامت در کشور باید به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور توجه بیشتری نماید و در این راه ضرورت دارد به باورهای فرهنگی که مردان را از توجه به سلامت خود باز می دارد، پرداخته شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x