۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱

اپیدمی برکناری مربیان ملی فوتبال در راه است؟

مربیان ملی جزو بیکارترین مشاغل در روزهای شیوع کرونا هستند اما این موضوع هزینه های زیادی برای فدراسیون های فوتبال در بر داشته است و چه بسا با لغو رقابت های ملی تا سال ۲۰۲۱، موقعیت مربیان هم به خطر بیفت

به گزارش گروه ورزشی طبنا(خبرگزاری سلامت) بحران کرونا هنوز در جهان ادامه دارد و کشورها ریسک پذیری خود در برگزاری رویدادهای غیرضرور کاهش داده‌اند و قصد ندارند به اعمالی از قبیل برگزاری فوتبال در این شرایط بحرانی تن بدهند. به همین دلیل هنوز به جز چند کشور از جمله کره جنوبی، سایر کشورها تصمیمی درباره آغاز مسابقات فوتبال نگرفته‌اند. برخی از کشورها از جمله هلند، به طور کامل پرونده این رقابت‌ها را بست و بدون تعیین قهرمان و سقوط کننده، بازیکنان، مربیان و باشگاه ها را به مرخصی طولانی مدت فرستاد تا در انتظار آغاز مسابقات نباشند.

بلاتکلیفی رویدادهای بین المللی

در این شرایط، فیفا و کنفدراسیون‌های زیرمجموعه‌اش نیز از تصمیم گیری عاجز مانده‌اند و هنوز زمان مشخصی برای رقابت‌های بین المللی فوتبال نگرفته اند؛ این رقابت‌ها از این حیث دارای اهمیت هستند که برگزاری آن، آمادگی همه کشورها را می‌طلبد و نمی‌توان به اتکای بهبود شرایط در چند کشور، برنامه ریزی جدیدی برای آن صادر کرد.

در چنین وضعیتی، فدراسیون‌ها که منابع درآمدی کمتری نسبت به باشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال دارند، با ضرر مالی بیشتری مواجه هستند و نگرانی‌هایی نسبت به آینده دارند، چرا که امکان دارد با ادامه این روند و افزایش هزینه ها در برابر درآمدهای اندک، در آستانه ورشکستگی نیز قرار گیرند.

کاهش دستمزد و برکناری مربیان تیم های ملی به طور موقت

در روزها و هفته های گذشته، برخی از کشورها برای حل این مشکل، اقداماتی انجام داده اند که ممکن است سایر کشورها هم آن را انجام دهند. در همان روزهای نخست شیوع کرونا در جهان، اسکار تابارس، سرمربی کهنه کار تیم ملی اروگوئه بعد از ۱۲ سال به کار خود در این تیم پایان داد. این اتفاق در حالی رخ داده که او در این سال ها با بیماری سختی مواجه شد اما هرگز از شغلش بیکار نشد و اروگوئه جای او را با مربی دیگری پر نکرد ولی کرونا فعلا اروگوئه‌ای ها را مجاب به این کار کرده است.

مربی تیم ملی فوتبال اروگوئه

فدراسیون فوتبال اروگوئه همچنین ۴۰۰ کارمند خود را هم برکنار کرده تا آن‌ها در این وضعیت از بیمه بیکاری خود بهره مند شوند و فشار از روی فدراسیون به روی شرکت‌های بیمه منتقل شود.

در ادامه اماراتی‌ها که به واسطه منابع هنگفت دولتی و پول فروش نفت مشکلی از این بابت ندارند، سرمربی تیم ملی کشورشان را کنار گذاشتند. ایوان یووانویچ نیز با مجالی که کرونا به اماراتی‌ها برای تجدید نظر در انتخاب او داده بودند از کارش برکنار شد تا در سر فرصت و بعد از اتخاذ تصمیمات مناسب، مربی جدید انتخاب شود.

در ایرلند شمالی نیز، ماکیل اونیل، بعد از ۹ سال مربیگری به دلیل تعویق مسابقات بین المللی به خاطر کرونا از سمتش استعفا کرد. در سایر کشورها مانند انگلیس نیز، گرت ساوت گیت ۳۰ درصد از دستمزد خود را کاهش داده است. ساوت‌گیت، سرمربی تیم ملی این کشور به اتحادیه فوتبال انگلیس خبر داده که در شرایط دشوار ناشی از بحران کرونا و با هدف کمک به این اتحادیه و تیم ملی، ۳۰ درصد از دستمزد خود را دریافت نخواهد کرد.

کارلوس کی‌روش، مربی سابق تیم ملی و کنونی کلمبیا از جمله مربیانی بود که در نخستین روزهای شیوع کرونا، درخواست کاهش دستمزدش را برای کمک به فدراسیون این کشور ارائه داد و در نهایت بعد از یک ماه، کلمبیایی‌ها به علت مشکلات مالی این موضوع را قبول کردند.

درخواست برای لغو رقابت های انتخابی جام جهانی تا یک سال دیگر

برگزاری و اتمام مسابقات باشگاهی اولویت نخست فدراسیون‌ها است و فعلا مجالی برای دیدارهای ملی باقی نمانده است. بعد از لغو مسابقات در مارس و ژوئن (فروردین و خرداد)، معاون رئیس فیفا در گفته « به دلیل محدودیت های ایجاد شده در رابطه با شیوع ویروس کرونا و همچنین اختلال به وجود آمده در برگزاری رقابت‌های باشگاهی، این امکان وجود دارد که هیچ دیدار ملی تا سال ۲۰۲۱ برگزار نشود.» ویکتور مونتاگلیانی معتقد است چه بسا مسابقات ملی در ماه های سپتامبر ، اکتبر و نوامبر نیز لغو شود.

در پی این اتفاقات، کشوهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز درخواستی برای لغو انتخابی جام جهانی در ماه‌های آینده داده است تا رقابت‌ها به سال ۲۰۲۱ منتقل شود و فیفا فعلا در حال بررسی این موضوع است.

در صورت لغو این مسابقات، تیم های ملی با تعطیلی بلندمدتی رو به رو خواهند شد و مربیان ملی هم بیکار می شوند و چه بسا قرارداد همکاری آن ها با کشورها فسخ شود چرا که نگاهی به جزییات قراردادها نشان می‌دهد که لغو قرارداد سود بیشتری در برابر پرداخت دستمزد مربیان در طول یک سال دارد.

اپیدمی برکناری مربیان ملی

به طور مشخص، مربیان تیم‌های ملی بیکارترین اقشار در رشته فوتبال هستند و هیچ برنامه‌ای برای ماه‌های آینده ندارند. تعطیلی رقابت‌های ملی از ماه‌های گذشته و برگزار نشدن مسابقات باشگاهی، مربیان تیم های ملی را به خانه فرستاده است و اگر رقابت‌های انتخابی جام جهانی لغو شود، آن‌ها هم برنامه‌ای برای کار کردن نخواهند داشت.

در روزهای گذشته نیز بحث های درباره احتمال برکنار اسکوچیچ از تیم ملی ایران وجود داشت که از سوی این مربی و فدراسیون فوتبال رد شده است. در واقع فدراسیون‌های زیادی فعلا در برابر این مشکل مقاومت کرده‌اند اما برای یک سال آینده می‌توان به این وضعیت ادامه داد؟

این موضوع به طور قطع فدراسیون‌ها را در اندیشه کاهش دستمزد مربیان یا برکناری آن ها به طور موقت قرار خواهد داد تا همانند اروگوئه، فشار از روی نهادهای فوتبالی به نهادهای بیمه‌ای منتقل شود.ایسنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x