۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

مذاکرات آمریکا با طالبان در راستای کاهش هزینه‌های تقابل است

عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است که مذاکرات آمریکا با طالبان در راستای کاهش هزینه‌های تقابل است.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی در خصوص مذاکرات آمریکا با طالبان درباره صلح در افغانستان، گفت:  در این مذاکرات، دولت آمریکابه جای دولت افغانستان نقش آفرینی می‌کند، در حالیکه در مذاکرات ایالات متحده با طالبان، باید دولت سوم یعنی دولت افغانستان وجود داشته باشد، بنابراین عدم حضور دولت مرکزی افغانستان در این مذاکرات، روند صلح در این کشور را با اختلال مواجه خواهد کرد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ایالات متحده درصدد است که با کنار گذاشتن دولت مرکزی افغانستان نوعی سازش با طالبان ایجاد کند تا بتواند منافع خود را در این کشور تامین کرده و حضور خود در افغانستان را برای سال‌های طولانی نیز تثبیت کند و از طرفی نیز بر ایران و پاکستان اشرافیت داشته باشند.

وی افزود: افغانستان برای آمریکا به عنوان دیده بانی است که می‌تواند بر ایران، پاکستان، هند، چین و حتی روسیه به خوبی اشرافیت داشته باشد؛ چراکه کشورهای مذکور به عنوان تهدیدی برای منافع ایالات متحده در منطقه آسیا غربی و آسیای مرکزی بشمار می‌روند، بنابراین از تمام توان خود برای تثبیت حضور خود در افغانستان استفاده می‌کند.

رحیمی‌جهان‌آبادی ادامه داد: حضور در افغانستان برای آمریکایی‌ها، هزینه‌های بسیاری را ایجاد کرده  و بیشتر این هزینه‌ها توسط طالبان بر ایالات متحده تحمیل می‌شود، بنابراین اصل مذاکره آنها با طالبان بابت کاهش هزینه‌ها صورت می‌گیرد تا بتواند مدت زمان حضور در افغانستان را طولانی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: به طور قطع، منافع مردم افغانستان با اینگونه مذاکرات تامین نخواهد شد، چراکه برای دولت آمریکا، صلح در افغانستان اهمیتی ندارد و از طرفی ایالات متحده از پیدایش داعش در افغانستان هراس دارد؛ لذا پیش بینی می‌کند که با رشد داعش در افغانستان، میان آنها و طالبان اتحاد به وجود آمده و هزینه‌های این کشور را چندین برابر کند؛ بنابراین آنها به دنبال مدیریت طالبان است تا منافعش به خطر نیافتد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آنچه مسلم است، افغانستان برای آمریکا مرکز دیده بانی بر اعمال و اقدامات کشورهای اطراف است، بنابراین مذاکرات صلح عملا وجود ندارد بلکه این مذاکرات برای کاهش هزینه‌های ایالات متحده در مواجهه با طالبان است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments