۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳

مدیریت دیابت در اپیدمی شیوع بیماری کووید ۱۹ را جدی تر بگیریم

نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کوید-19 علائم شدید را تجربه کند بسیار کمتر خواهد شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،دکتر فرزاد فرقان با اشاره به این که دیابت به عنوان بیماری زمینه ای اختلال در سیستم ایمنی بدن ایجاد کرده و سبب کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی می شود؛ بیان کرد: در شرایط اپیدمی کرونا باید توجه بیشتری به کنترل نوسان های قند خون داشته باشیم زیرا با کنترل مناسب قند خون ؛ فرد مبتلا به کووید ۱۹ علائم شدید را کمتر تجربه می کند.

وی با اشاره به گسترش روز افزون دیابت در کشور افزود: با توجه به عوارض جبران ناپذیری که دیابت  به عنوان یکی از مهمترین بیماری های غیرواگیر در جامعه دارد؛ باید مسئولان نسبت به عرضه انسولین های آنالوگ توجه بیشتری نشان دهند.

دکتر فرقان با بیان این که عوارض ناشی از دیابت مانند زخم پای دیابتی، عوارض کلیوی ، چشمی و قلبی و بسیاری از عوارض جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت دیگر؛ هزینه های سنگینی را به نظام سلامت وارد می کند، تصریح کرد: علیرغم نگرانی های جامعه پزشکی از گسترش روز افزون دیابت در کشور ، کمبود انسولین در داروخانه ها نیز به معضل دیگری تبدیل شده که بیماران دیابتی را سرگردان از این داروخانه روانه داروخانه دیگری می کند.

نایب رئیس شورای عالی خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به دیابت به دلیل کمبود و در دسترس نبودن انسولین؛ دچار استرس فراوان شده و بعضا چندین روز انسولین نداشته و مکررا با افزایش ناگهانی قند خون مواجه می شوند که این نوسانات می تواند عوارض شدیدی را برای بیماران ایجاد کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اعتراض شدیدی به این نوع عرضه انسولین وارد است و جامعه پزشکی در خط اول مواجهه با این معضلات قرار دارد که بارها توسط اساتید حوزه دیابت این نگرانی به مسئولین منتقل شده است.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments