۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

مدل تولید و توزیع خودرو در کشور عاقلانه و اقتصادی نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مدل مدیریتی که دولت و وزارت صمت در پیش گرفته اند باعث شده بازار دمپینگی ایجاد شود که تنها دو خودروساز در عرصه بمانند. با هیچ عقل و مکانیزم اقتصادی این مدل تولید و توزیع خودرو همخوانی ندارد و عاقلانه نیست.

لطف الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره مجوز شورای رقابت برای رشد چندین باره قیمت خودرو اظهار کرد: با این رفتاری که شورای رقابت و خودروسازها دارند واقعا این سوال در ذهن ما هم هست که این رفتار بر چه اساسی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اسم شورای رقابت روی خودش هست ولی کاری انجام می دهد خلاف آن است! ما عادت کردیم اسمی برای انتخاب کنیم که عکس آن انجام می شود! مدارس غیرانتفاعی، انتفاعی هستند و به نظرم شورای رقابت هم از این رویه تبعیت می کند. در واقع شورای رقابت شورای جلوگیری و ممنوعیت رقابت است و انحصار را دامن می زند.

سیاهکلی تصریح کرد: فکر می کنم این کار شورای رقابت غیرقانونی است و حق ندارد چنین کاری انجام دهد؛ قیمت گذاری از سوی شورای رقابت معنایی ندارد؛ این شورا از کجا این حق را آورده و کدام قانون چنین اجازه ای به او داده است تا قیمت گذاری کند و این کار از نظر من تخلف است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ما باید در مجلس به این موضوع رسیدگی کنیم و این حقی که شورای رقابت برای خودش قائل شده غیرقانونی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از واردات یا تولید خودروهای در سطح و کلاس خودروهای ایرانی است برای ایجاد رقابت سالم در بازار استقبال نمی شود؛ افزود: اگر دولت همت کند تا از کسانی که در حوزه تولید خودرو توانایی دارند حمایت کند ما از این بن بست نجات پیدا می کنیم. در حال حاضر سرمایه گذاران زیادی در کشور هستند که آمادگی این کار را دارند. بازار خودروی ایران بازار و سود بسیار بالایی دارد.

سیاهکلی توضیح داد: بنابراین این آمادگی در حوزه رقابت وجود دارد ولی مدل مدیریتی که دولت و وزارت صمت در پیش گرفته اند باعث شده بازار دمپینگی ایجاد شود که تنها دو خودروساز در عرصه بمانند. با هیچ عقل و مکانیزم اقتصادی این مدل تولید و توزیع خودرو همخوانی ندارد و عاقلانه نیست.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments