۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
زالی:

مدافعان سلامت و ایثارگران دفاع مقدس هم سنگران یک جبهه اند

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر این که مدافعان سلامت و ایثارگران دفاع مقدس به سازگاری تاریخی رسیده اند، گفت: این دو گروه هم سنگران یک جبهه اند.

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در مراسم آیین رونمایی از کتاب نوشدارویی پیش از مرگ سهراب با اشاره به همزمانی رونمایی از این اثر فاخر با پاسداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: این کتاب در حالی رونمایی می شود که فرزندان برومند این مرزوبوم و سفید پوشان عرصه سلامت کشور در بحران کرونا کارنامه درخشان و برگ زرین دیگری به افتخارات کشور افزودند.

وی افزود: بازتاب و ترجمان ایثارگری های مدافعان هشت سال دفاع مقدس و جان برکفان سلامت کشور چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در بحران اپیدمی امروز در ذهن مردم نقش بسته است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر این که  مدافعان سلامت و دفاع مقدس به سازگاری تاریخی رسیده اند، گفت: این دو گروه هم سنگران یک جبهه اند.

دکتر زالی رونمایی از کتاب نوشدارویی پیش از مرگ سهراب را به عنوان نماد تکریم جامعه سلامت و پزشکی کشور در دوران هشت سال دفاع مقدس دانست و افزود: در روزهای سخت کرونایی، کادر بهداشت و درمان با دشمنی نامرئی دست و پنجه نرم می کنند و این موضوع چالش های این مبارزه را دوچندان می کند.

وی ضرورت یادآوری رشادت ها و دستاوردهای غرور آفرین جامعه سلامت در دفاع مقدس را مورد تاکید قرارداد وتوضیح داد: جامعه جوان ایرانی باید با فرهنگ دفاع مقدس، شهادت، ایثار و امداد بیش از پیش آشنا شود.

دکتر زالی در ادامه به روزهای آغازین جنگ تحمیلی و محدودیت های متعددی که کشور با آن مواجه بود اشاره کرد و گفت: کشور در اولین سال های پیروزی شکوهمند اسلامی هرگز امکانات را برای رویارویی با تهاجمی دراین وسعت را طراحی نکرده بود، در این میان جامعه پزشکی نیز این این قاعده مستثنی نبود.

 ایران رکورد دارخدمات بهداری رزمی در دنیا

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران از حرکت جهادی جامعه خدوم پزشکی برای ارائه خدمات در سخت ترین روزهای دفاع مقدس خبر داد و افزود: در دوران دفاع مقدس رکورد جهانی ارائه خدمات به مجروحین جنگی به ۲۵ دقیقه رسید، این درحالیست که پیشتر رکورد دارد انتقال مجروحان در بهترین شرایط مربوط به کشور آمریکا و بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه بود.

وی گفت: ایران رکورد دار خدمات بهداری رزمی در دنیاست.

استقرار هوشمندانه مراکز درمانی و بیمارستانهای صحرایی در نزدیکترین نقطه به خط مقدم یکی دیگر از اقدامات سیتم بهداشت و درمان کشور در دوران هشت سال دفاع مقدس بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد.

دکتر زالی افزود: پیچیده ترین اعمال جراحی در بیمارستان های صحرایی و نزدیک ترین خطوط به خط مقدم جبهه ها انجام می شد، جائیکه در بیشترین نقطه آماج حملات دشمن قرار داشت.

بالغ بر ۱۰۰ هزار عمل جراحی پیچیده، بیشترین میزان خدمت امدادی در سریع ترین زمان ممکن به مجروحان و مجموعا ۵۶۰ هزار خدمت درمانی، گوشه ای از خدمات کادر ایثارگر بهداشتی و درمانی در دوران جنگ تحمیلی بود که دکتر زالی به آن اشاره و تصریح کرد: خدمات بهداشتی که در این دوران ارائه شد رکوردهای جهانی را در هم شکست.

وی با بیان این که میزان مقابله با جنگ شیمیایی با اتکا به منابع درون زا و نرم افزارهای بیولوژیک در بالاترین سطح در کشور ارائه شده، گفت: پزشکان ایرانی به عنوان قطب و مرجع اصلی علمی درمان بیماران شیمیایی در دنیا شناخته شده هستند.

 فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران افزود: در طول هشت سال دفاع مقدس حتی یک مورد اپیدمی هم در کشور بوجود نیامد، تمامی واکسیناسیون ها و پوشش خدمات بهداشتی نیز برای لحظه ای متوقف و تعطیل نشد، این اقدام ارزشمند را مدیون تلاش های تیم بهداشتی کشور هستیم.

دکتر زالی با اشاره به شهادت بیش از ۲ هزار امدادگر و راننده آمبولانس در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: در سخت ترین روزهای جنگی امدادگران جان برکف دوشادوش رزمندگان، خدمات ارزنده ای را ارائه دادند.

وی در ادامه رونمایی از کتاب نوشدارویی پیش از مرگ سهراب را اثری فاخر و برخواسته از دل رزمندگان و تیم پزشکی توصیف کرد و گفت: این کتاب مجموعه ای از قلیان بی پرده احساسات و گفتمانی تاریخی عاطفی است. دکتر زالی در ادامه با تاکید بر اهمیت مستند سازی رشادت های مدافعان عرصه سلامت  در دوران دفاع مقدس و بحران های کشور افزود: این کتاب یادآور خاطرات دفاع مقدس است که با مجاهدتی مستمر و ممارستی ستودنی تاریخ شفاهی دانشگاه را عرضه کرده است.

در بخش دیگری از این نشست دکتر علیرضا ناصری دبیر یادمان شصتمین سال تاسیس دانشگاه با اشاره به اجرای  پروژه تاریخ  شفاهی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بر ضرورت مستند نگاری تاریخ دانشگاه تاکید کرد.

وی در ادامه توضیحات مبسوطی درباره شش دهه فعالیت ارزنده دانشگاه ارائه داد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اولین دانشگاه ارائه آموزش عالی غیر دولتی در کشور است که برای اولین بار بصورت هیات امنایی نیز اداره می شده.

دکتر ناصری با اشاره به این که اولین بنیانگذاران دانشگاه از اساتید حوزه و دانشگاه بوده اند، توضیح داد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تحولات مختلف اجتماعی و سیاسی دوران پیش از انقلاب به هیچ عنوان صرفا نظاره گر نبوده به عنوان مرکزی فعال نقش آفرینی کرده است.

 دبیر یادمان شصتمین سال تاسیس دانشگاه گفت: کادر بهداشت و درمان دانشگاه در دوران دفاع مقدس نیز در حوزه های مختلف خوش درخشید و دانشگاه و دانشگاهیان ایثارگران و جمع کثیری از شهدا را در کارنامه درخشان خود دارد.

وی فعالیت های مختلف پزشکان و دانشمندان دانشگاه در حوزه های مختلف درمانی، مهندسی رزمی و ساخت بیمارستان صحرایی دردوران دفاع مقدس را یادآور شد و اثرفاخر استاد لاجوردی را اولین مجموعه تاریخ شفاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و خاطرات هشت سال جنگ ایران عراق معرفی کرد.

استاد احمد لاجوردی نویسنده کتاب نوشدارویی پیش از مرگ سهراب نیز در این نشست توضیحات مبسوطی درباره نحوه جمع آوری اطلاعات این اثر فاخر، انتشار و شکل گیری گفت وها ارائه داد.

نویسنده کتاب نوش دارو پیش از مرگ سهراب از ۶ سال تلاشش برای جمع آوری و انتشار این کتاب خبر داد و گفت: ازسال ۹۳ تا تیر سال ۹۷ برای جمع آوری ۶۰ خاطره از پزشکان در دوران دفاع مقدس تلاش شد.

دکتر لاجوردی افزود: در این کتاب دو موضوع فعالیت پزشکان در دوران دفاع مقدس و همچنین چگونگی تشکیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در قالب خاطراتی از پزشکان به نگارش در آمده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments