۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
رئیس کل دادگستری فارس خبر داد؛

مختومه شدن بیش از ۱۳۹ هزار پرونده شوراهای حل اختلاف فارس در سال جاری

رئیس کل دادگستری فارس گفت: در سال جاری بیش از 139 هزار پرونده شوراهای حل اختلاف فارس مختومه و بیش از 33 هزار پرونده به مصالحه انجامیده است.

 به گزارش  گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی تصریح کرد: امروزشورای حل اختلاف به عنوان یک نهاد مدنی و مردم محور برآمده از بطن مردم نقش بسیار مهمی در نظام دادرسی و در حوزه قضازدایی و عدالت سازشی و ترمیمی ایفا می نمایدو همچنین تعداد بسیاری از پرونده های موجود در نظام قضایی کشور از سوی شورای حل اختلاف منجربه صلح و سازش می گردد و همین کارکرد مهم نتیجه نهادینه شدن فرهنگ گذشت، صلح و سازش است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی به تاریخچه شوراهای حل اختلاف در استان فارس پرداخت و گفت: مجموعه شوراهای حل اختلاف  در استان فارس با راه اندازی ۵ شعبه کامفیروز شمالی و جنوبی و  خرم مکان، فیروزآباد یک و بخش میمند در آبان ماه سال ۸۱ و با هدف کاهش مراجعات مردم به محاکم قضائی و  در راستای توسعه مشارکت های مردمی تشکیل و با حضور حجت الاسلام و المسلمین میانجی افتتاح شد.

وی در ادامه با  تبریک سالروز تاسیس شوراهای حل اختلاف بیان داشت : این نهاد در حالی هفدهمین سال فعالیت خود را سپری می کند که از آغاز فعالیت خود با ورود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده در سال، بیش از ۵۰ درصد از بار مجموع وارده های دادگستری استان فارس را بر دوش می کشد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس با اشاره به بخشنامه ریاست معظم قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی در خصوص ارجاع پرونده های قابل سازش از محاکم قضایی و  دادسرا ها  به شوراهای حل اختلاف اظهار داشت :  از ابتدای سال جاری بیش از ۱۳۹ هزار فقره پرونده به شوراها ی حل اختلاف استان وارد شده است که نسبت به وارده دادگستری که بیش از ۱۲۹ هزار است حدود ۵۲درصد افزایش داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فلسفه وجودی شوراها ی حل اختلاف را قطع منازعه و خشکاندن ریشه نزاع در بین مردم دانست وافزود : آمارها حاکی از آن است که پرونده های مهم و سنگینی در شوراها مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته و منتهی به مصالحه و سازش گردیده است اما نکته حائز اهمیت این است که مقوله صلح و سازش یک کار سخت و دشوار است که تنها با پشتکار،دقت،حوصله و تکنیک ها و روش های خاص خود به سرانجام می رسد.

وی  با اشاره به ورود ،بیش از ۱۳۹ هزار فقره  پرونده در هفت ماهه سال جاری اظهار داشت : با تلاش اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان بیش از ۱۳۹ هزار فقره پرونده مختومه و بیش از ۳۳ هزار فقره  پرونده نیز  به مصالحه انجامیده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس به برتری استان فارس طی چند سال متوالی در زمینه مصالحه پرنده های قتل اشاره و خاطرنشان کرد: مجموعه شورای حل اختلاف استان فارس در جهت ایجاد مصالحه با فعال نمودن شعب و جذب شخصیت های مؤثر و با نفوذ اجتماعی و استفاده از ظرفیت بزرگان و ریش سفیدان حوزه های قضایی و برگزاری جلسات متعدد اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف با خانواده های آسیب دیده و به منظور جلب رضایت اولیاء دم  توانسته است طی سال های ۹۲ تا کنون  رتبه اول درزمینه به ثمر رساندن مصالحه پرونده های قتل عمدی را به خود اختصاص دهد و از ابتدای تشکیل شورای حل اختلاف در این استان تعداد  ۴۲۰ پرونده با موضوع قتل عمد و غیر عمد مصالحه گردیده است .

وی با بیان این که  ۳۵ فقره مصالحه پرونده های قتل در سال جاری اتفاق افتاده است به دیگر اقدامات مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس  پرداخت  و گفت  : از دیگر اقدامات مهم  مجموعه شورای حل اختلاف فارس، سازش تعداد  ۳۶ فقره پرونده های مهم از جمله نزاع های دسته جمعی ، دعوای طایفه ای و دعاوی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان بوده که با  صرف زمان و برگزاری جلسات متعدد میان طرفین دعوی  منجر به صلح و سازش شده است .

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر ، لزوم کاهش جمعیت کیفری است و ایشان همواره بر لزوم مجازات های جایگزین حبس تاکید داشتند و  بر همین اساس  با حضور مستمر قضات شوراهای حل اختلاف در زندان ها در سال جاری بیش از ششصد زندانی با اهتمام  اعضاو کارکنان شورای حل اختلاف از زندان آزاد شدند.

رئیس شورای قضایی استان فارس ضمن قدردانی  از زحمات روسا ،اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف استان که در مسیر خدمت به مردم قدم بر می دارند گفت : موفقیت های حاصل شده خود گویای صحت ادعای اقدامات و فعالیت های مطلوب شوراهای حل اختلاف در عرصه های اجتماعی و نظام قضائی است.

گفتنی است مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس در حال حاضر شاهد حضوربیش از ۲۲۰۰ عضو فعال در ۴۲ حوزه قضایی و مجموع ۴۴۱شعبه (۳۰۷ شهری  و ۱۳۴  شعب روستایی) می باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x