۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷

محیط تولدمان روی سلامت‌مان اثر می‌گذارد

بنا بر بررسی‌های محققان، محیط تولدمان روی وضعیت سلامتی‌مان اثر می‌گذارد و ما را مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها می‌کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، برخی از اثرات محیط‌زیست روی سلامتی، مانند کیفیت هوا که به بخشی از اخبار روزانه‌مان تبدیل شده، کاملا مشخص است. اما بیشتر ما از ارتباط بین محیط‌زیستی که در آن متولد می‌شویم با وضعیت سلامتی‌مان بی‌اطلاع هستیم.

بنا بر بررسی‌های محققان، شرایط محیط‌زیست تولدمان، از مقدار دما و رطوبت گرفته تا هر وضعیت دیگر آن روی سلامت‌مان اثر می‌گذارد و می‌تواند ما را مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌های خاص از همان دوران جنینی کند و اثر آن تا نوادگان‌مان پیش برود.

به طور مثال، در گذشته محققان به این نتیجه رسیده بودند، مادرانی که به دلیل کم بودن نور خورشید در محیط زندگی‌شان، مبتلا به کمبود ویتامین D هستند، نوزادان‌شان در خطر ابتلا به شیزوفرنی قرار می‌گیرند.

همچنین وقتی مادران باردار در سه‌ ماهه اول بارداری‌شان در معرض هوای آلوده و ریزگردها قرار داشته باشند، احتمال ابتلا به بیماری‌‌های قلبی‌عروقی در نوزادان‌شان- وقتی به سنین ۴۰ سال به بالا می‌رسند- افزایش می‌یابد. در ضمن محیط‌زیست تولد و زمانی‌که نوزاد دختر متولد می‌شود، روی باروری او در آینده اثرگذار است.

اخیرا محققان با فراتحلیل ۲۲ بررسی گذشته که روی انسان انجام شده بود، بین اثر دما در زمان تولد و وضعیت باروری دخترها پی بردند. زمانی محققان می‌گفتند که قرار گرفتن در دماهای بسیار بالا می‌تواند موجب از دست رفتن تخمک‌های بیشتر شود و به همبن دلیل فصل تولد دخترها روی وضعیت باروری‌شان اثر می‌گذارد. اما بعدها مشخص شد، موارد دیگری مانند ارتفاع از سطح دریا و مقدار بارش منطقه زندگی هم روی باروری دخترها تاثیر دارد.

بنا به گفته محققان، اثرات منفی محیط‌زیست نامناسب روی نوزادان، مانند ابتلا به بیماری‌های قلبی و ناباروری، معمولا از ۲۵، ۳۵ یا ۴۰ سالگی‌شان به بعد خود را نشان می‌دهند. بنابراین برای اینکه بتوان این اثرات مخرب را به حداقل رساند، باید از آلودگی هوا کاست و در زمینه تغییرات آب‌وهوا تمهیداتی در نظر گرفت و جلوی صدمات بیشتر را گرفت.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، محیط زندگی‌مان بیش از آنچه که همیشه تصور کرده‌ایم، روی سلامت و زندگی‌مان اثر می‌گذارد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments