۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹

محققان چینی: کرونا ارتباطی با خفاش ندارد!

محققان چینی در ادعایی جدید اعلام کردند که نمونه‌های بیش از ۱۳ هزار خفاش از ۵۶ گونه در ۱۴ استان این کشور را جمع‌آوری کرده‌اند و ۱۴۲ ویروس کرونای خفاش که باعث شیوع SARS در دو دهه قبل بوده است را کشف کرده‌اند که هیچ ارتباطی به ویروس COVID-۱۹ ندارد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، دانشمندان و محققان چینی در آخرین تحقیقات پزشکی در ردیابی منشا اولیه ویروس کرونا، بر نمونه‌های جمع‌آوری بیش از ۱۳ هزار خفاش از ۵۶ گونه در ۱۴ استان این کشور متمرکز شده‌اند. در این مطالعه که ۱۴۲ کروناویروس با منشا خفاش در چین کشف شد مشخص شد که هیچ‌کدام از آنها ارتباط نزدیک با همه‌گیری ویروس کرونای جدید ندارند!

در واقع این مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد که این ۱۴۲ ویروس کرونای خفاش مربوط به ویروسی است که باعث شیوع بیماری SARS در دو دهه قبل بوده است اما هیچ کدام از آنها ارتباط نزدیک با ویروس ایجادکننده COVID-19 ندارند؛ این مطالعه توسط متخصصان موسسه زیست‌شناسی بیماری‌زا در پکن انجام شده است و نشان می‌دهد که از ژانویه ۲۰۲۰ نمونه‌های بیش از ۴۷۰۰ خفاش در مناطق سراسر چین جمع‌آوری و آزمایش شده‌اند.

اما پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا از جمله گروه‌هایی بودند که از ابتدای شیوع ویروس تحقیقات خود را برای منشاشناسی این ویروس آغاز کردند و تمرکز خود را روی خفاش‌ها گذاشتند. نتایج تحقیقات این گروه نشان می‌دهد ویروس کرونا در خفاش‌ها از ۴۰ تا ۷۰ سال پیش وجود داشته است و سیر تکامل و تغییرات ویروس از دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ آغاز شده است.

این تحقیقات که بر ریشه‌یابی ویروس SARS-CoV-2 صورت گرفته پاتوژن ویروس را با ویروس‌های شبیه به آن مورد مقایسه قرار داده است. همچنین در این تحقیقات، روند تغییرات ویروس مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد سه بخش از اطلاعات ژنتیکی ویروس تغییری نکرده است و ویروس SARS-CoV-2 به همراه ویروس‌های هم‌خوانواده‌اش در خفاش‌ها مشترک هستند.

اما بخشی از تحقیقات بر این موضوع تمرکز داشت که ویروس مرگبار SARS-CoV-2 دقیقاً چه زمانی از سایر ویروس‌های هم‌خانواده‌اش مجزا شد. برای این سوال با بررسی “دی ان ای” آن تاریخ‌های ۱۹۴۸، ۱۹۶۹ و ۱۹۸۲ میلادی به عنوان کلید تغییر ویروس مشخص شد.

بنابراین تحقیقات این دانشمندان که در “نیچر میکروبیولوژی” منتشر شده نشان می‌دهد این ویروس از ده‌ها سال قبل در خفاش‌ها وجود داشته و به مرور تغییر کرده است؛ مصداق این موضوع هم نمونه رصد شده ویروس در سال ۲۰۱۳ در یک خفاش بود که نشان می‌دهد هم‌خانواده ویروسی است که در سال ۱۹۶۹ در خفاش وجود داشته است. این تحقیقات اثبات می‌کند در بدن خفاش‌ها ویروس‌های کرونای دیگری است که می‌تواند برای انسان‌ها خطرناک باشد

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments