۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳

محاسن پخش تلویزیونی مذاکرات مجلس/محمد اسماعیلی دهقی

پخش زنده جلسات علنی مجلس از سیمای جمهوری اسلامی سبب افزایش سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به مسائل روز جامعه و همچنین مشارکت فعالانه‌تر نمایندگان مجلس در مباحث می‌شود.

 محمد اسماعیلی دهقی کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت:

هم اینک که در روزهای آغازین شروع به کار یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی هستیم خوب است همه صاحب‌نظران و کارشناسان  اهتمام بیشتری نسبت به مجلس و مسائل آن داشته باشند چرا که اگر مجلس به معنای واقعی در راس امور قرار گیرد بسیاری از مشکلات موجود از پیش روی برداشته می‌شود.

در  همین راستا پیشنهاد می‌شود  همان گونه که جلسات مجلس شورای اسلامی از رادیو پخش می‌شد از این پس به صورت زنده یا با چند دقیقه تاخیر از یکی از شبکه های تلویزیونی پخش شود.

مگر نه این است که نمایندگان مردم در آنجا جمع شده اند تا به امورات مردم رسیدگی کنند و قوانین مورد نیاز مردم مصوب شود خب این حق  طبیعی مردم است که  بتوانند نمایندگان خود را در مجلس مستقیما نظاره گر باشند و مردم نیز در جریان مذاکرات و مسائل مجلس  قرار گیرند.

متاسفانه در سال‌های گذشته مردم آنطور که باید و شاید در جریان اتفاقات و مباحث مجلس قرار نمی‌گرفتند و  این ارتباط  ضعیف میان مردم و نمایندگان خسارت های بسیار زیادی برای کشور داشت که به دلیل پرهیز از اطاله این وجیزه از ذکر آنها خودداری می‌کنیم و تنها به بخشی از مزایا و محاسن پخش تلویزیونی مذاکرات مجلس اشاره می‌کنیم.

سطح دانش مردم نسبت به مسائل روز کشور و خصوصا مسائل سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی افزایش می‌یابد و هر چه دانش مردم بیشتر شود سطح مشارکت مردمی نیز بیشتر می‌شود.

شناخت مردم نسبت به وظایف نمایندگان مجلس عمیق تر شده و هر چه این شناخت عمیق تر شود انتخاب مردم در دوره بعدی مجلس عالمانه تر می‌شود.

نمایندگان مجلس وقتی خود را در مقابل چشمان مردم حاضر ببینند قطعا رفتاری در شان نمایندگان مجلس خواهند داشت و اتفاقات تلخی که در گذشته رخ داده است مجددا تکرار نخواهد شد.

نمایندگانی که از پشتوانه علمی و حرفه ای خوبی برخوردار هستند از  دیگر نمایندگان متمایز می‌شوند و این باعث می‌شود که در اینده به تدریج مجلسی در تراز انقلاب اسلامی خواهیم داشت که به معنای واقعی عصاره فضائل ملت باشند.

پخش تلویزیونی  صحن مجلس باعث می‌شود شور و نشاط دوچندانی بر فضای مجلس حاکم شود و نمایندگان با تمام ظرفیت و انرژی در مباحث مشارکت فعال داشته باشند.

شایان ذکر است بر اساس شواهد و قرائن معدل علمی نمایندگان مجلس فعلی نسبت به مجالس دوره های گذشته بسیار بالاتر است و امیدواریم  این مجلس بتواند کارنامه درخشان و پرباری را از خود به یادگار بگذارد.

در پایان این نکته را متذکر می‌شویم که به طور قطع و یقین مواردی وجود دارد که مجلس ناچار است جلسه محرمانه و غیر علنی داشته باشد و این امری پذیرفته شده است که می‌توان  این قبیل جلسات را از پخش تلویزیونی مستثنی دانست.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments