۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸

مجهز کردن سلول‌های بنیادی برای مبارزه با دیابت

محققان موسسه مولکولی و بیولوژی سلولی دانشگاه ملی سنگاپور، برای درمان بیماری دیابت، روشی جدید به‌کار گرفته‌اند

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنابر تخمین سازمان جهانی بهداشت، دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیای مدرن است و از هر ۱۱ نفر، ۱ نفر، به این بیماری مبتلاست. در واقع دیابت چهارمین بیماری شایع، پس از سرطان، مشکلات تنفسی و قلبی-عروقی است.

دیابت، علی‌رغم اینکه نوعی بیماری ساده در نظر گرفته می‌شود، اما انواع متفاوتی دارد. در دیابت نوع۱، واکنش خودایمنی بدن منجر به تخریب سلول‌های بتا واقع در لوزالمعده -که تولید کننده انسولین هستند- می‌شود و در دیابت نوع۲، سلول‌های بدن به انسولین واکنش مناسب نشان نمی‌دهند. نوع کمتر شناخته شده از دیابت هم وجود دارد که به آن دیابت تک‌ژنی گفته می‌شود و در اثر ایجاد جهش در یک ژن، به وجود می‌آید.

در بررسی محققان سنگاپوری، مشخص شده که عمده دیابت غربی‌ها ناشی از چاقی است و دیابت در آسیا معمولا بر اثر تخریب سلول‌های بتا، افراد را مبتلا می‌کند.

درمان‌های فعلی دیابت، فقط این بیماری را کنترل کرده و آن را درمان نمی‌کنند. به همین دلیل محققان دانشگاه ملی سنگاپور به بررسی سلول‌های بنیادی و مجهز کردن آنها برای مبارزه با دیابت پرداختند. سلول‌های بنیادی توانایی نوسازی خود و تبدیل شدن به انواع سلول‌های دیگر بدن را دارند. بنابراین محققان از این سلول‌ها استفاده کردند تا آنها را جایگزین سلول‌های بتای صدمه‌دیده لوزالمعده کرده و عملکرد آنها را در تولید انسولین و تنظیم قند خون بازیابی کنند.

در گذشته محققان به جای صرفا استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی، از سلول‌های خون و فیبروبلاست‌ها –نوعی سلول پوستی- خود بیماران بهره گرفته و آنها را درون سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انسان (hiPSCs)، دوباره برنامه‌ریزی کردند. سپس آنها با انجام دادن ویرایش ژنی به تصحیح جهش‌ها یا تنوع ژنی مربوط به بیماری دیابت پرداختند و قبل از اینکه این سلول‌ها به سلول‌های بتای لوزالمعده تبدیل شوند، آنها را به بدن بیمار برگرداندند. این روش می‌تواند سلول‌های بتای لوزالمعده را بازسازی کند.

از طرفی محققان سنگاپور به بررسی بیمارانی پرداختند که به نوعی دیابت تک‌ژنی (MODY) مبتلا بودند. سپس روش نوسازی سلولی hiPSCs را در بیماران MODY به‌کار بردند و سلول‌های شبیه بتای لوزالمعده تشکیل شد و در نتیجه عملکرد لوزالمعده در این بیماران به حالت عادی درآمد.

به گزارش طبنا، محققان سنگاپوری در نظر دارند، بررسی‌های خود روی این روش درمانی جدید را تکمیل کرده و روشی برای درمان کامل بیماری دیابت در اختیار مبتلایان قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments