۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
وزیر بهداشت در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت:

مبلغ تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی را بازگرداندیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دفاع سهمگینی که در مقابل موج سنگین کرونا داشتیم، از تاریخی ‌ترین ایام در کشور بود و باید یک شهید مرتضی آوینی دیگر می ‌آمد و اینها را به تصویر می ‌کشید.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی، در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای این دوران، اظهار کرد: به روح همه شهدای حریم، حرم و سلامت کشور درود می ‌فرستیم. از همه همکارانی که در دفاع مقدس روپوش سفیدشان، کفن جاودانه رنگین آنها شد، یاد می‌ کنیم و یاد کنیم از شهدای مدافع سلامت که در مبارزه با کووید ۱۹ جان عزیزشان را در راه تندرستی مردم از دست دادند.

جبهه‌ ها مدرسه عاشقی بود
وی افزود: دفاع مقدس به ما درس ‌های مهمی آموخت. جبهه‌ ها مدرسه عاشقی بود. اولین درسی که  در آنجا می ‌شد آموخت، درس عشق بود. به قول خیّام: ” چون جود ازل بود مرا انشا کرد/ بر من ز نخست درس عشق املا کرد”. جبهه ‌ها مدرسه عاشقی بود و همانطور که امام فرمودند، بسیج که میوه روزهای سخت دفاع مقدس بود، مدرسه عشق بود. این عشق بود که صحنه ‌هایی زیبا از فداکاری و دلاوری رزمندگان را آفرید که آنها را نیز ثبت کرده اند. جای شهید آوینی خالی است که بار دیگر رشادت ‌های نظام سلامت را به تصویر بکشد.

وی افزود: دومین درسی که از جبهه و جنگ گرفتیم این است که نباید مرعوب هیمنه و عظمت پوشالی دشمن شد. ما آموختیم که می ‌توان با ایمان و رشادت هیمنه دشمن را درهم شکست. حرکت و هجمه سنگینی که روزهای نخست جنگ تحمیلی بر کشور روا داشتند، اگر آن ایمان و رشادت نبود، خیلی از جاها را باخته بودیم. اینکه دیدید بعد از هشت سال کشوری تنها با مجموعه ‌ای سهمگین درافتاد و یک میلی متر از خاکش را در پشت میز مذاکره پس نگرفت، دلیلش ایمان و رشادتی بود که اجازه نمی داد در مقابل دشمن مرعوب شد و این درسی است که ما را در مقابل سنگین ‌ترین تحریم های تاریخ سرپا و ایستاده نگه داشته است. گاهی می‌ گویم بعد از آنچه در عاشورا بر خاندان امام حسین (ع) رفت، شمر کنونی بر ما تحمیل می‌ کند. در تاریخ یادمان نمی ‌آید که چنین تحریم و بستن تمام روزنه‌ ها بر یک ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست، روا رفته باشد.

هرکجا که ایستادگی کردیم، بردیم

دکتر نمکی ادامه داد: سومین درسی که از دفاع مقدس گرفتیم، این است که هرکجا که ایستادگی کردیم، بردیم. هرکجا بر اصولمان تکیه کردیم و هرجا متفق و متحد و در کنار هم بودیم، قطعا برنده میدان مبارزه بوده ‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به شیوع کرونا از نخستین روزها، گفت: اوایل بهمن ماه و اواخر پاییز بود که گزارشی را از کشور چین دریافت کردیم. در اولین ساعاتی که خبردار شدم، دوستان را جمع کرده و گفتم یک ویروس و موجود جدید پا به عرصه طبیعت گذاشته که از دید من به عنوان کارشناس این حوزه، روزهای سختی را برای همه کل جهان می ‌بینم. وقتی درباره توقف پروازهای چین به کشور صحبت کردیم، برخی ها بسیار ساده‌ لوحانه به ما نگاه کردند. چندی پیش که به صدا و سیما رفته بودیم، آقای علی عسگری گفتند که “یادم هست که در روزهای نخستین بهمن ماه گفتید که اگر این آتش بر نیستان کشور افتاد، می‌ فهمید یعنی چه؟. در مورد توقف پرواز ها از مقصد چین و برعکس اصرار کردیم. سعی کردیم با شیوه‌ های جهادی و بسیجی و آنچه که برگرفته از تجربه دفاع مقدس بود، جبهه ‌آرایی کنیم. برخی از دوستان گفتند که ما در تحریم هستیم و شرایطمان سخت است، گفتم بله، ولی ما بزرگ زنان و بزرگ مردانی داریم که روزهای سخت را به خوبی اداره کردند، ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داریم و جامعه ایثارگر پزشکی و بهداشتی و درمانی کشور را داریم.

جبهه‌ آرایی و ساخت سنگر در مقابله با کرونا

دکتر نمکی در ادامه عنوان کرد: بر همین اساس، به جبهه‌ آرایی و سنگر ساختن اقدام کردیم. دفاع سهمگینی که در مقابل این موج سنگین داشتیم، از تاریخی ‌ترین ایام بود و باید یک شهید مرتضی آوینی دیگر می ‌آمد تا اینها را به تصویر می ‌کشید. همین شبکه‌ های بیرون که بعدا سکوت کردند، بدترین هجمه‌ ها را علیه ما آغاز کردند. تا زمانیکه موج به خودشان نرسیده بود و تا زمانیکه بیمارانشان در پشت در بیمارستان ‌ها و زمین‌ های چمن آواره نشده بودند، نمی‌ دانستند این موج چیست. ما فکر کردیم که اگر این ویروس نسیم است، با تجربه دفاع مقدس، آن را طوفان فرض کنیم، اما آنها طوفان را نسیم پنداشتند و در این باتلاق گرفتار شدند. گرچه در طی طرح تحول سلامت به شدت توسعه زیرساخت‌ هایمان بیشتر شد، اما ۱.۶ تخت به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در بهترین شرایط داریم. در حالی که عقب ‌ترین کشور اروپایی بین شش تا هفت برابر ما تخت دارد و بین دو تا سه برابر ما به ازای هر تخت پرستار دارد. ما این دوران را با تجربه دفاع مقدس مدیریت کردیم.

دکتر نمکی گفت: روز سوم اسفند حمله به ویروس را طراحی کردیم و به صورت فعال به سمت بیماریابی رفتیم. باهم تفاهم نامه امضا کردیم و ۲۵۰ نفر بسیج شدند و سامانه ۴۰۳۰ را راه ‌اندازی کردیم و به سراغ ویروس رفتیم. به طوری که توانستیم در اردیبهشت ماه، مرگ‌ هایمان را به ۳۰ نفر در روز برسانیم و به عنوان یک تولید کننده و حتی صادرکننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده به دنیا معرفی شویم. همدلی، وفاق، صمیمت و کمک‌ های مومنانه، الگوهای زنده شده دفاع مقدس بود که یکبار دیگر در خاطره تاریخی کسانی که روزهای سخت دفاع مقدس را دیده بودند، زنده شد. تردید ندارم با همت والای این عزیزان این راه را به خوبی می ‌پیماییم.

وزیر بهداشت گفت: چندی پیش، دلنوشته ای برای عزیز بربادرفته در یاد مانده  تکرار ناشدنی ‌ام، سردار سلیمانی نوشتم و  کسی از من پرسید، چرا برای رفتگان نوشتی؟. گفتم “هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جریده عالم دوام ما”. چه کسی می گوید، این سردار رفته است. حداقل با همه سلول‌ های من عجین است و نوای این سردار که “ما ملت امام حسینیم” همواره در وجود من جاری است. در عین حال، من وزیری هستم که نه سیاسی هستم و نه سیاست بلدم، نه خودم به چنین چیزهایی آلوده کرده ام، نه رسانه دارم، نه تیم دارم. کسی هستم که وقتی به وزارت بهداشت آمدم، معاونی را تغییر ندادم و با خودم لشکر نبردم . من اهل ویترین آرایی و تضرع  نیستم و اهل این نیستم که وقتی کشورم در تنگنای اقتصادی است و در روزهای سخت و در اوج تحریم‌ هاست، هر روز ضجه بزنم و خودم را به زمین بزنم و بگویم پول ندارم، ارز ندارم. اهل این حرف‌ ها نیستم. من یاد گرفتم که آلوده فتنه‌ های سیاسی نشوم. وقتی آلوده نشدم، تیم ندارم و وقتی تیم ندارم، رسانه ندارم. رسانه من همین مردمان پاکیزه و پاکدل و بسیجی‌ ها هستند.

دکتر نمکی ادامه داد: چندین هجمه از طریق باند کثیف مافیای فرصت طلب و سوءاستفاده کن، به من وارد شد و از این اصحاب خاص رسانه ‌ای، هیچکس از من دفاع نکرد، مگر کسانی که همواره همیاری و همدلی داشتند. اگر به سردار سلیمانی نوشتم، برای این بود که همزبانی و همدلی بهتر از او ندیدم و دوم اینکه شکایتی نوشتم که او به خداوند بزرگ برساند، چراکه روح پاکی داشت و نزد خداوند عزیز است. ” سخنی که با تو دارم به نسیم صبح گفتم/ دگری نمی‌ شناسم تو ببر که آشنایی”

مبلغ تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی را بازگرداندیم

وی ادامه داد: دیروز رییس کل بانک مرکزی محبتی کردند، هر چند که می دانم ایشان در چه فشاری هستند، اما قسمت اندکی از مبلغی که از  صندوق توسعه ملی تخصیص یافته بود را آزاد کردند. من اگر چند ماه پیش التماس می کردم، برای این بود که می ‌خواستم خودم را برای یک پاییز سنگین آماده کنم تا بتوانم بار را از دوش همکارانم بردارم و بتوانم از خجالت و شرمندگی نیروهایی که چند ماه است که زحمت می ‌کشند، درآیم. با توجه به اینکه مدام صبوری می کردیم که خدایی نکرده این پول را وارد بازار نکنیم که چرخش آن باعث تغییر در پایه پولی شده و دلار دچار نوسان شود، بازهم صبوری کردیم و دیروز به دکتر تقوی ‌نژاد گفتم، همین میزان را هم برگردانید. ما گذشتیم تا مبادا درخواست من موجب تزلزل نشود. به هر حال باید توجه کرد که اگر از کرونا شکست بخوریم، پایه ‌های نظام را دچار تزلزل خواهیم کرد که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد. اما گفتیم نکند با این موضوع پول پایه پولی و معادلات اقتصادی دچار مشکل شود. گفتم همین میزان را هم برگردانند. از این به بعد ما لب فرو می‌ بندیم. همکاران من اگر حقوق هم نگیرند، بازهم کار می کنند. ما برای فدا کردن جان آمده ایم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما پول نمی ‌گیریم اما کار می ‌کنیم، جانفشانی می‌کنیم و نخواهیم گذاشت در عرصه مقابله با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بیفتیم، عنوان کرد: ما با همت و رشادت مدافعان سلامت، در کنار مردم بزرگ منش این مملکت کرونا را به لطف خدا شکست خواهیم داد و این وعده الهی است و بر آن تردید ندارم. به روح همه شهدا درود می فرستم و امیدواریم با همدلی و وفاق بتوانیم این راه پر فراز و نشیب را طی کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x