۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
رئیس سازمان زندان ها:

ماموریت سازمان زندان‌ها نه تادیب و تنبیه مجرمان بلکه اصلاح مجرمین است

رئیس سازمان زندان ها گفت: ماموریت سازمان زندان ها نه تادیب مجرمان است و نه تنبیه بلکه اصلاح مجرمین ماموریت این سازمان است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی سازمان زندان ها، نشست سراسری مدیران زندان های کشور با هدف تبیین و تشریح نسخه ارتقاء یافته سند تحول قضایی برگزار شد.

رئیس سازمان زندان ها در این نشست که در روز اول دهه فجر و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد گفت: در روز ورود امام(ره) و آغاز دهه فجر، تجدید عهد ما با آرمان های ایشان این است که عهد می بندیم تلاش کنیم زندان را به شرایط و آرمان های مدنظر آن بزرگوار برسانیم و در آن نقشه راهی که ایشان ترسیم کردند حرکت کنیم تا هر چه بیشتر و هرچه سریعتر انشالله به مقصود برسیم.

وی تاکید کرد: ماموریت سازمان زندان ها نه تادیب مجرمان است و نه تنبیه، بلکه اصلاح مجرمان ماموریت ماست.

حاج محمدی افزود: تنبیه و تادیبی که به اصلاح منجر شود مطلوب و ملاک موفقیت ماست.

رئیس سازمان زندان ها اشاره کرد: از روز اول خدمت در سازمان، ماموریت اصلاح مجرمین و اهتمام به مقوله توسعه اشتغال به عنوان محور اصلاح و تربیت زندانیان را مدنظر داشتیم

وی افزود: اجرای سند تحول دستور و خواست آقاست تعلل و تردید در مسیر اجرای این سند را قبول نداریم و از امروز اعلام میکنیم در کنار اولویت های دوازده گانه که ابلاغ شده است و ملاک و شاخص ارزیابی مدیران استانی است؛ اولویت سیزدهم برای مدیران ستاد سازمان و ملاک ارزیابی ما، اجرای سند تحول است.

در ادامه این نشست، نسخه ارتقاء یافته “سند تحول قضایی” توسط اصفهانی رئیس مرکز پیگیری اجرای سند تحول قضائی تشریح و ماموریت های حوزه زندان ها و نحوه عملیاتی نمودن آن مورد بحث و توضیح قرار داده شد.

صاحبکار نیز در خصوص فرآیند تدوین این سند گفت: این سند در پی نگاه ویژه رئیس قوه قضائیه برمقوله تحول و بر اساس نیازها و مطالبات روز تدوین شده است.

وی افزود: این جلسه با هدف تبادل نظر کارشناسی برای عملیاتی نمودن کامل این سند در سازمان زندان ها تشکیل شده است.

شایان ذکر است «نسخه ارتقاءیافته سند تحول قضائی» به عنوان مبنای عمل قوه قضائیه تا انتهای سال ۱۴۰۲ ابلاغ شده است.

در مقدمه این سند آمده است:بر اساس مفاد قانون اساسی، منویات امامین انقلاب و انتظارات مردم، پیامد نهایی تحول در قوه قضائیه دست­یابی به «عدالت» و «رضایت­مندی مردم» است. بر این اساس، سند تحول به نحوی تدوین شده است که بر اثر اجرای آن‌، این دو پیامد محقق شود.

در فرآیند نگارش سند تحول قضایی، هفت ماموریت اصلی قوه قضائیه منبعث از تکالیف تعیین‌شده در قانون‌اساسی و همچنین سیاست‌های کلی نظام، مبنای تدوین سند شد. ماموریت‌های یادشده به این شرح است:

ماموریت ۱- «رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل‌وفصل دعاوی و رفع خصومات»

ماموریت ۲- «احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»

ماموریت ۳- «نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور»

ماموریت ۴- «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام»

ماموریت ۵- «پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی»

ماموریت ۶- «اصلاح مجرمان»

ماموریت ۷- «حمایت از حقوق مالکیت اشخاص»

گفتنی است دکتر اصفهانی به عنوان مشاور برنامه ریزی سازمان در تدوین بخشنامه پایش نیز نقش موثری داشت که حاج محمدی در این جلسه از تلاش های وی تشکر کر

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments