۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
فوق تخصص بیماری های عفونی تاکید کرد:

ماسک؛موثرترین راه پیشگیری از کرونا!

فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان حکیم،گفت: استفاده از ماسک ضروری‌ترین و موثرترین راه پیشگیری از کروناست.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر ایلاد علوی درباره ضرورت استفاده از ماسک اظهار کرد: با توجه به این که برد ذرات ویروس کرونا ممکن است به یک تا دو متر برسد اظهار کرد: مهمترین کارکرد ماسک ها  پیشگیری از ورود قطرات تنفسی و ویروسی از فردی به فرد دیگر است.

وی با اشاره به این که استفاده از ماسک و رعایت فاصله مناسب می تواند از مبتلا شدن به کرونا و انتقال آن به سایرین تا میزان قابل توجهی بکاهد افزود: ماسک باید به طور کامل دهان و بینی را بپوشاند.

دکتر علوی اظهار کرد: به صورت کلی بیشترین افرادیکه باعث انتقال بیماری می شوند، افراد علامت دار هستند ولی افراد بدون علامت هم می توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک توسط افراد مشکوک به بیماری کرونا توصیه کرد: اگر از فردی هم که مبتلا به ویروس کووید ۱۹ شده و یا حتی مشکوک به ابتلاست مراقبت می کنید، حتما از ماسک استفاده کنید.

دکتر علوی درباره کاربرد انواع ماسک های مختلف گفت: ماسک‌های N۹۵  و N۹۹ محکم‌ترین نوع ماسک هستند که  کاربرد آن بیشتر برای کادر پزشکی است چرا که ذرات بسیار ریز ازجمله باکتری‌ها و ویروس‌ها را از خود عبور نمی‌دهند. این ماسک‌ها سایزهای متفاوتی دارند و باید به‌صورت متناسب برای فرد انتخاب شوند.

وی افزود: ماسک‌های جراحی، نمونه دیگر ماسک‌ها هستند که بیشتر در دسترس هستند و بینی و دهان و چانه را به‌خوبی می‌پوشانند، این ماسک‌ها از خروج ذرات تنفسی شما و پراکنده شدنشان در صورت بیمار بودن شما جلوگیری می‌کند. همچنین درصورتی‌که ویروس‌ها در فضای اطراف شما پراکنده باشند از ورود به سیستم تنفسی شما جلوگیری می‌کند.

دکتر علوی با بیان این که با توجه به افزایش شیوع کرونا استفاده از ماسک از ضروری‌ترین راههای پیشگیری‌ است خاطرنشان کرد: ماسک در صورت استفاده صحیح و مناسب می‌تواند در صورت ناقل بودن شما از بیمار شدن سایر افراد جلوگیری کند. علاوه بر این درصورتی‌که مجبور به حضور خارج از خانه هستید از شما در برابر ذرات بیماری‌زا به‌خوبی محافظت می‌کند، پس اگر سلامت خود و جامعه‌تان برایتان مهم است در تمام زمان های خروج از قرنطینه از ماسک مناسب استفاده کنید.

فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان لقمان حکیم در خاتمه توصیه کرد: اگر ماسک های جراحی و یا سه لایه در دسترس ندارید می توانید از پارچه های نخی برای استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس استفاده کنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of