۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
دکتر عیسی کلانتری در برنامه در انتهای الوند:

مازوت استفاده نکنیم ناگزیر به خاموشی هستیم!

رییس سازمان حفاظت محیط زیست دربرنامه صبحگاهی در انتهای الوند گفت:عمده آلودگی هوا ‌ به دلیل رفت‌وآمد کامیون‌ها و اتوبوس¬های فرسوده داخل شهر است که قاعدتاً پلیس راهنمایی و رانندگی باید جلوی آن را بگیرد. بیش از 50% اتوبوس‌های درون‌شهری ما مستهلک هستند که طبق تصمیمات گرفته‌شده باید توسط مدیریت کنترل شود.

به گزارش گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری سلامت به نقل از تینا نادری روابط عمومی برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند»، عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه در انتهای الوند با اشاره به  آلودگی هوای کلان ‌شهرها اظهار کرد: در حال حاضر علت اصلی آلودگی هوا، افزایش غلظت ذرات معلق ۲.۵ میکرون است که عامل اصلی آن استفاده از سوخت‌های فسیلی به‌ویژه گازوییل و مازوت در خودروهای دیزلی مانند کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده و استفاده از مازوت در صنایع سنگین و نیروگاه‌هاست.

وی تصریح کرد:طبق گفته وزیر نفت مصرف گاز از سال گذشته ۱۵% افزایش داشته که علت اصلی آن بیماری کرونا بوده زیرا بر اساس توصیه‌های بهداشتی در ادارات و منازل و مراکز تجاری در و پنجره‌ها برای تهویه هوا باز بوده و این باعث هدر رفتن انرژی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اکثر نیروگاه‌ها می‌توانند از مازوت استفاده کنند، اما پیش‌ازاین قرار بر این بوده که نیروگاه‌هایی که در حاشیه کلان‌شهرها هستند تا حد امکان از استفاده آن بپرهیزند.

کلانتری  در ادامه گفت: آلودگی هوا در چند روز اخیر به بالای ۱۵۰ رسیده که به‌طورکلی برای همه ناسالم است البته ما همیشه زمستان‌ها با این مشکل روبه‌رو بوده‌ایم اما وزیر نفت گفته است که برای تولید ۵۰۰۰ مگاوات برق کشور مجبور است از مازوت استفاده کند که چیزی حدود ۹% از برق کشور است. اگر قرار است این مقدار مازوت استفاده نکنیم، ما ناگزیر به خاموشی هستیم. البته ما در زمان جنگ هم با ساعات خاموشی مواجه بودیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست  در بخش دیگری از صحبت‌های خود  در خصوص مالچ پاشی در مناطقی از کشور خاطرنشان کرد: متأسفانه در طول ۴ سال گذشته هنوز در کشور توانایی تولید مالچ جایگزین مالچ نفتی را نداشتیم و سازمان مراتع و جنگل‌ها در مواردی ناچار به استفاده از آن است و این کار تقریباً مثل استفاده از سوخت مازوت است.

برنامه در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی از حدود ساعت ۷: ۲۰ صبح از شنبه تا چهارشنبه روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x