۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

مااس وزیر امور خارجه آلمان: روسیه باید برای ناوالنی تحریم شود!

مااس آلمان می‌گوید انتظار دارد اتحادیه اروپا به دلیل پرونده ناوالنی روسیه را تحریم کند. با خبرگزاری سلامت همراه باشید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Reuters، وزیر امور خارجه هایکو مااس روز شنبه گفت آلمان انتظار دارد اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالف با یک سم اعصاب که در سطح بین المللی ممنوع است، اعمال کند.

ناوالنی در اوایل سپتامبر پس از ناگهانی بیمار شدن در حین پرواز در سیبری در ۲۰ آگوست از کما خارج شده و بعداً برای مداوا به برلین منتقل شد. پزشکان آلمانی می‌گویند وی با نوویچوک، یک سم با عامل عصبی روسیه مسموم شد.

آلمان، فرانسه و سایر کشورهای غربی خواستار توضیح کرملین در مورد بیماری ناوالنی شده‌اند. روسیه می‌گوید هیچ مدرک محکمی در مورد مسمومیت وی مشاهده نکرده و دست داشتن در هر حمله به وی را انکار می‌کند.

مااس در مصاحبه‌ای به پرتال خبری t-online گفت: من اطمینان دارم که دیگر هیچ راهی برای دور زدن تحریم وجود نخواهد داشت.

مااس افزود: تحریم‌ها باید همیشه هدفمند و متناسب باشد. اما چنین نقض جدی کنوانسیون بین المللی سلاح‌های شیمیایی را نمی‌توان بی‌پاسخ گذاشت. در این رابطه، ما در اروپا متحد هستیم.

مااس بعد از پرونده ناوالنی برای تحریم روسیه مسمم است!

در حال حاضر آلمان ریاست دوره‌ای اتحادیه ۲۷ عضوی را در اختیار دارد. رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس بعدی خود در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ اکتبر در مورد واکنش و تحریم‌های احتمالی علیه روسیه بحث خواهند کرد.

مااس و پرونده ناوالنی

مااس گفت: اگر نتیجه آزمایشگاه‌های آلمان، سوئد و فرانسه تأیید شود، پاسخ روشنی از سوی اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت. من در این باره مطمئن هستم.

آلمان نمونه‌های گرفته شده از سیاستمدار مخالف روس را برای آزمایشات اضافی در آزمایشگاه‌های خود به سازمان پیشگیری از سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در لاهه فرستاده است.

وزارت خارجه روسیه روز شنبه گفت که وزارت خارجه آلمان درخواست سفارت روسیه در برلین برای دسترسی به ناوالنی را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با اشاره به سخنان قبلی سخنگوی وزارتخانه گفت: برلین درخواست روسیه برای دسترسی کنسولی به ناوالنی را ارسال کرده و آن‌ها در ۲۳ سپتامبر این مرحله را به سفارت روسیه اطلاع داده‌اند.

سخنگو افزود: اما این به خود ناوالنی بستگی دارد که آیا می‌خواهد مقامات روسی از وی دیدار کنند یا خیر.

پرونده ناوالنی روابط بین مسکو و تعدادی از کشورهای غربی را بدتر کرده است. آلمان با توقف تقریباً کامل خط لوله Nord Stream 2 مواجه شده است که هدف آن انتقال بیشتر گاز روسیه به طور مستقیم به آلمان است.

مااس در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌های اروپا علیه روسیه باید شامل Nord Stream 2 باشد، گفت بیش از ۱۰۰ شرکت اروپایی در این پروژه شرکت داشتند که نیمی از آن‌ها در آلمان بودند. بنابراین بسیاری از کارگران اروپایی از توقف ساخت و ساز رنج می‌برند.

Nord Stream 2 توسط کمپانی گاز دولتی روسیه گازپروم اداره می‌شود و نیمی از بودجه آن توسط یونیپر آلمان و واحد وینترشال BASF، شرکت انگلیسی-هلندی، OMV اتریش و Engie فرانسه تأمین می‌شود.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments