۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸

لزوم مشارکت سازمانها در ارتقای سلامت مردان

مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تشکیل حدود دو‌میلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردان در گروههای سنی مختلف تحت پوشش در این دانشگاه خبرداد.

  به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ،دکتر اهدایی وند با اشاره به اهمیت سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و بخش مهمی از نیروی کار مولد در جامعه بر ضرورت مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت مردان تاکید کرد.

وی  با اشاره به این که هفته بین المللی سلامت مردان از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن، برگزار می شود اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، اولویت های هدف گذاری ها نیز تغییر کرده است.

مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی با تاکید بر اینکه توجه به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، استحکام و ارتقای نیروی کار در جامعه و به دنبال آن توسعه کشور را در پی خواهد داشت افزود: در کشور ما نیز هفته اول اسفندماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان باهدف حساس سازی جامعه نسبت به سلامت مردان و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامت نامگذاری شده است.

 دکتر اهدایی وند ادامه داد: در کشور ما امید به زندگی در بدو تولد در مردان حداکثر ۷۲,۵ سال و در زنان حداکثر ۷۵.۵ سال برآورد شده و این در حالی است که مردان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری نسبت به زنان هستند.

 مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی عادات غلطی همانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد به مواد مخدر، عدم توجه به تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و ورزش را از جمله فاکتورهای تهدید کننده در سلامت مردان دانست.

 وی تصریح کرد: از طرف دیگر پایین بودن سطح سواد سلامت در مردان، عدم توجه و مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی و درمانی برای غربالگری  و درمان به موقع بیماریها منجر به تاخیر در مداخلات لازم در مردان و در نتیجه شیوع روزافزون ابتلا مردان به بیماریهای قلبی عروقی، دیابت، فشارخون، سرطان و بیماری از این قبیل شده است.

دکتر اهدایی وند خاطرنشان کرد: به دنبال استقرار طرح تحول سلامت در کشور برنامه ارائه خدمات سلامت مردان نیز در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تقویت شده و در این راستا اقدامات متعددی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: این اقدامات شامل تشکیل پرونده بهداشتی،معاینات پزشکی،مشاوره و مراقبت های تغذیه ای و روان و آموزش گروههای هدف در قالب گروههای سنی در مردان و توزیع مکمل ویتامین D است .

 اهدایی وند از تشکیل حدود دو‌میلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردان در گروههای سنی مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا کنون تعداد۱۰۴ هزارو  ۲۴۶ نفر از مردان بالای ۳۰ سال نیز از نظر دیابت، فشارخون و اختلال چربی خون خطرسنجی شده اند ومورد غربالگری قرار گرفته اند.

 غربالگری  ۱۵ هزار و ۵۰  نفر از مردان ۵۰ تا ۷۰ ساله از نظر سرطان روده بزرگ ، ارزیابی الگوی تغذیه و تن سنجی  ۴۵۰ هزار و ۹۰۶ نفر از مردان میان سال تن سنجی و به طور کلی بررسی، غربالگری و خدمات کمک درمانی  به ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر افراد دچار چاقی ،۵۸ هزار و ۲۶۲ نفر افراد دارای اضافه وزن و ۲۲۸ هزار و ۶۸۹ نفراز مردانی که دچار چاقی شکمی هستند از جمله این خدمات است.

  دکتر اهدایی وند گفت:  ۶۰۰ هزار و ۱۱۸ نفر نیز از مردان نظر سلامت روان در منطقه تخت پوشش دانشگاه غربالگری شده اند.

 وی ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه کنونی از اول اسفند تا کنون ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۸۳۲ نفراز مردان توسط مراقبین سلامت از نظر کووید ۱۹ غربالگری شده اند.

به کفته دکتر اهدایی وند در سال جاری با توجه به اهمیت نقش مولد مردان در دوره پنجره جمعیتی”سلامت مردان در محیط کار”با تاکید بر آموزش پیشگیرانه برای بیماریهای آنان از قبیل سرطان های مردان، ترومای ناشی از حوادث، ناباروری مردان و مواردی از این دست به عنوان موضوع اصلی هفته مذکور انتخاب شده است.

 وی در پایان با اشاره به اهمیت سلامت جمعیت کثیر مردان شاغل کشور اعم از کارمندان،کارگران و صنوف در بخش صنعت، کشاورزی و سایر ارگان ها تاکید کرد و گفت: مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت کارکنان برای دستیابی به اهداف سلامت مردان از اهمیت بالایی برخورداراست.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments