۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
رئیس سازمان دارالقرآن کریم:

لزوم ترویج زندگی قرآنی در جامعه امروز ضروری است

رئیس سازمان دارالقرآن کریم گفت: باید زندگی قرآنی را در جامعه رقم زد و بی‌شک مقدمه دستیابی به چنین هدفی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، حجت‌الاسلام مهدی اخوان صباغ در جمع روسا و کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی کردستان و در جلسه توجیهی طرح شبکه تبلیغی تربیتی نورالثقلین که در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در استان کردستان فرصت بزرگ پرداختن به فرهنگ قرآنی مهیا است و باید آنچه که لازمه زندگی است از قرآن کریم دریافت و استخراج کنیم.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در مورد جامعه قرآنی فرموده‌اند که فعالیت قرآنیان در جامعه فعالیت راهبردی، راهبرد نگاری و راهبرد نویسی است، اظهار کرد: قرآن امانت پیامبر الهی است و ما باید راه سعادت و آخرت را از این کتاب الهی استخراج کنیم.

وی اذعان کرد: قرآن مسلما کتاب زندگی همه ماست و نباید بدون استفاده در کنج خانه‌ها بماند بلکه آیات قرآن به ما قائده زندگی کردن را می‌آموزد و باید از آن بهره برد.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم با بیان اینکه در کردستان زمینه‌های فعالیت فرهنگی قرآنی زیاد است و باید فرصت‌ها را مغتنم شمرد، یادآور شد: باید زندگی قرآنی را در جامعه رقم زد و بی‌شک مقدمه دستیابی به چنین هدفی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم است.

حجت‌الاسلام اخوان صباغ اظهار کرد: گرچه امروزه تلاوت‌ها و قرآئت‌های قرآن کریم و فعالیت‌های قرآنی نسبت به قبل از انقلاب چشمگیر است، اما تا قرآنی شدن جامعه و رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

وی قرآنی شدن مساجد، قرآنی کردن جلسات خانگی و زندگی با سبک قرآنی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: این مواردی است که برای ما مهم بوده و باید برای دستیابی به این موارد تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: به دنبال ادغام اتحادیه موسسات قرآنی سازمان تبلیغات با اتحادیه‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا براین اساس شاهد انسجامی در فعالیت‌های قرآنی و پرهیز از اختلاف باشیم.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم افزود: خانه‌ها و موسسات قرآنی نماد حرکت مردمی در فرهنگ دینی ما هستند و باید روز به روز تقویت شوند.

حجت‌الاسلام اخوان تصریح کرد: نگاه ما نگاه تربیت محور و فراتر از قرآئت و تلاوت قرآن کریم است و باید سبک و قواعد قرآنی در زندگی مردم جاری شود.

معاون تعلیم و تربیت دارالقرآن کریم نیز در این جلسه توجیهی اظهار کرد: قریب به صد در صد مردم قرآن کریم را مقدس می‌دانند و به آن ارادت دارند اما انس با قرآن کریم در کشور آمار خوبی ندارد و باید تلاوت روزانه قرآن کریم میان مردم ترویج یابد.

حجت‌الاسلام موسی جامعی بیان کرد: همه باید برای حفظ قرآن کریم تلاش کنیم و دامنه جامعه قرآنی را گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: اگر جلسات خانگی قرآن کریم با رویکرد تربیت قرآنی در منازل باب شود جوانان و نوجوانان با قرآن کریم انس خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی و تولیدات این حوزه باید از حالت سنتی خارج شود، عنوان کرد: با راه‌اندازی مرکز هنر و رسانه سعی بر این داشتیم تا در فضای مجازی و با استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی از جمله ایتا بتوانیم فعالیت‌ها و تولیدات قرآنی را گسترش دهیم و تاکنون اقداماتی نیز انجام داده‌ایم.

معاون تعلیم و تربیت دارالقرآن کریم کشور به اجرای طرح تربیت قرآنی در کشور اشاره کرد و گفت: تربیت به این معنا نیست که تنها قاری و حافظ تربیت شود، کمااینکه این اقدام نظام‌مند و ساختارمدار انجام شده و می‌شود، هدف از تربیت قرآنی این است که جلسات قرآن را به صورت بی‌تکلف و ساده برگزار و در بستر این جلسات آحاد مردم به ترازی از آداب، اخلاق اسلامی و معلومات دینی برسند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان نیز در ابتدای این نشست اظهار کرد: در استان کردستان گستره فعالیت‌ها بر محور قرآن و محبت به اهل بیت استوار است.

حجت‌الاسلام احمد حاتمیان افزود: جامعه اسلامی ما باید به تمام معنا با تربیت دینی و رفتارهای دینی پرورش یابد و زمینه‌های این تربیت دینی و قرآنی باید در جامعه مهیا شود.

در ادامه این نشست روسای ادارات تبلیغات اسلامی و کارشناسان قرآنی استان کردستان نیز نظرات و پیشنهادات خود را برای تقویت فعالیت‌های قرآنی اعلام کردند.

برگزاری نشست هیئت اندیشه‌ورز و دیدار با امام جمعه سنندج از دیگر برنامه‌های رئیس سازمان دارالقرآن کریم در سفر به استان کردستان بود.

گفتنی است، هیئت اندیشه‌ورز هیئتی متشکل از افراد حقیقی عالم، توانمند و فرهیخته است که باید در استان تشکیل شود تا محتوای طرح توسعه شبکه تبلیغی و تربیتی قرآن کریم را نظارت، تولید و بومی کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x