۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

لزوم تدوین قوانین کارآمد برای مقابله با تخلفات اقتصادی نمایندگان

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: وکیل الدوله بودن برخی نمایندگان مجلس موجب شده که نه تنها مشکلات مردم حل نشود، بلکه رانت و مفاسد اقتصادی در میان جمعی از نمایندگان ایجاد شود.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی‌دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رد صلاحیت جمعی از نمایندگان مجلس به دلیل پرونده اقتصادی، گفت: این سوال مردم است که چنین نمایندگانی آیا لیاقت دارند در مجلس بمانند؟

وی افزود: مردم توقع دارند چنین نمایندگانی که با رانت‌های مختلف از قدرت سو استفاده کرده اند، برکنار شوند و متأسفانه قوانینی که از ابتدا با چنین نمایندگانی برخورد کند، وجود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برخی در همین مجلس با ایجاد چنین قوانینی مخالفند، عنوان کرد: آنها چنین قوانینی را به ضرر منافع خود می‌بینند، نتیجه این می‌شود که برخی از نمایندگان افراد بی لیاقتی هستند و هر تخلفی که انجام دهند، اطمینان دارند که تا پایان دوران نمایندگی هیچ سوال و جوابی از آنها نخواهد شد.

کوشکی گفت: ما نیازمند قوانین کارآمدی هستیم که نمایندگانی را که از موقعیت خود سو استفاده می‌کنند، محاکمه کند و نماینده ای که پرونده اقتصادی دارد از مجلس اخراج شود، خلاء چنین قوانینی موجب شده بخش قابل توجهی از نمایندگان کنونی از رانت‌های اقتصادی استفاده کنند و پرونده‌های متعدد اقتصادی داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه یکی از مشکلات این مجلس وکیل الدوله بودن بخش قابل توجهی از نمایندگان است، تصریح کرد: وقتی قوانین فعلی به گونه‌ای است که افرادی که در شأن نمایندگی نیستند و از پشتیبانی مادی و معنوی احزاب و جناح‌ها برخوردارند، به مجلس راه پیدا می‌کنند، افراد لایق در رقابت انتخاباتی حذف می‌شوند و نتیجه چنین می‌شود که نماینده ای در مقابل رئیس جمهور زانو می‌زند و این امر به معنای انحطاط پارلمان است.

کوشکی گفت: اگر افرادی که شأن نمایندگی دارند، وارد مجلس شوند، در عین تعامل سازنده با دولت می‌توانند ترمز دولت باشند و دولت را در مورد عملکردهایی که به زیان مردم است، توبیخ کنند و با ابزارهای قانونی مثل استیضاح دولت را مجازات کنند.

وی در پایان اظهار داشت: شرایط فعلی این مجلس و وضعیت بخشی از نمایندگان رد صلاحیت شده نشان می‌دهد، مجلس دهم عصاره فضائل ملت نیست و وکیل الدوله بودن را برخی نمایندگان انتخاب کرده اند تا به اهداف خود برسند و در این بین مطالبات مردم به حاشیه می‌رود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments