۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳

لزوم اتصال سازمان‌های زیرساختی به سامانه هشدار سریع زلزله تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران گفت: در صورتی که بخواهیم هنگام وقوع زلزله بهره برداری مناسبی از این سامانه داشته باشیم سازمان های تخصصی همانند آب ، گاز، برق و ... باید برنامه ریزی و همکاری لازم را جهت اتصال به این سامانه داشته باشند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت و به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی با تاکید بر اینکه زلزله مهمترین مخاطره پایتخت است، تاکید کرد: با توجه به این که وقوع زلزله هیچگاه خبر نمی کند، سازمان های دخیل در حوزه بحران در پایتخت باید هر لحظه فرصت را جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش آمادگی های لازم برای مقابله با این مخاطره مغتنم بدانند.

کرمی محمدی با تاکید بر اینکه راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران در سال ۹۹ یکی از مهم‌ترین اقدامات این سازمان در سال گذشته بود، خاطرنشان کرد : در سال جاری تمام تلاش ما توسعه و تکمیل مستمر این سامانه است.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر امکان ارسال سیگنال هشدار به سازمان‌های تخصصی جهت اقدام به موقع و سریع هنگام وقوع زلزله فراهم است، تاکید کرد: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همانگونه که در سال گذشته با سازمان‌های تخصصی و زیرساختی در حوزه مدیریت بحران مکاتباتی را داشته است آمادگی دارد تا در صورت دریافت درخواست از سوی این سازمان ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به ارائه سیگنال هشدار، جهت بهره‌برداری متناسب با نیاز این سازمان ها اقدام نماید.

کرمی محمدی با اشاره به لزوم اشتراک‌گذاری و یکپارچه سازی اطلاعات میان سازمان‌ها و دستگاه‌های دخیل در حوزه مدیریت بحران شهر تهران گفت: بر اساس مصوبه تاریخ ۲۵ تیر سال ۱۳۹۶ هیئت محترم وزیران تمام سازمان ها مکلف به اشتراک گذاری اطلاعات با سازمان مدیریت بحران شهر تهران شدند.

کرمی محمدی با اشاره به اینکه بر اساس این مصوبه همکاری‌ها و هماهنگی‌های قابل قبولی با سازمان های دخیل در حوزه مدیریت بحران شهر تهران انجام شده است، عنوان کرد: خوشبختانه طی سال های اخیر با پیگیری‌های مستمر سازمان مدیریت بحران شهر تهران و همکاری سازمان فاوای شهرداری ، خروجی های قابل توجهی در راستای ایجاد وحدت فرماندهی در مدیریت حوادث شهری ایجاد شده است.

او افزود: نتیجه این پیگیری ها ایجاد نرم افزار هوشمند فرماندهی حوادث شهری است که براین اساس امکان دسترسی و اتصال ستاد فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران، مرکز عملیات اضطراری شهر تهران و دیسپچینگ به این نرم افزار فراهم شده است.

او خاطر نشان کرد: سازمان های مذکور با دسترسی به اطلاعات نرم افزار هوشمند فرماندهی حوادث شهر تهران یا اتصال به آن نسبت به اشتراک گذاری اطلاعات حوادث اقدام می کنند یا از اطلاعات آن جهت پیشبرد هرچه سریع تر و دقیق تر عملیات اجرایی هنگام حادثه استفاده خواهند کرد.

کرمی محمدی افزود: بدین وسیله تمام سازمان های مرتبط با حوزه بحران وضعیت حادثه را از لحظه رخداد تا پایان عملیات رصد کرده و در صورت نیاز هماهنگی و اقدامات مناسب با وظیفه ذاتی خود را اجرا می‌کنند.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: تهران به عنوان پایتخت کشور و شهری که بخش عمده ای از زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی کشور در آن مستقر شده نیازمند آن است که با نگاه پیشگیرانه و پیش از وقوع رخداد زلزله به صورت مکرر شاهد برگزاری جلسات هماهنگی با حضور سازمانهای زیرساختی و تخصصی در حوزه مدیریت بحران باشد.

او با اشاره به اینکه قانون جدید مدیریت بحران مصوب سال ۹۸ بخشی از این همکاری‌ها را در تهران به لحاظ پشتوانه قانونی کمرنگ کرد، خاطرنشان کرد: اما واقعیت همکاری و هماهنگی بین سازمان های تخصصی مدیریت بحران پیش از وقوع هر نوع بحران از جمله زلزله ضرورتی انکارناپذیر است.

کرمی محمدی با اشاره به اینکه سازمان ها و دستگاه های دخیل در حوزه مدیریت بحران پایتخت با ایجاد زمینه های همکاری بین سازمانی می توانند موفق به جلب مشارکت اجتماعی و حضور و همراهی مردم پیش از وقوع بحران برای روز حادثه شوند، عنوان کرد: نفس همکاری و هماهنگی بین سازمانی بیانگر تحقق مفاهیمی چون مشارکت به عنوان یکی از شاخص‌های مهم سرمایه اجتماعی است. لذا با پایبندی به این امر مهم می توان به مرور نسبت به افزایش سرمایه اجتماعی بین سازمانی و برون سازمانی و جلب مشارکت اجتماعی اقدام کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments