۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰

قیمت طلا این هفته چه می شود؟

قیمت طلا در آستانه برقراری رکورد مطلق 1921 دلاری است که آخرین بار در سال 2011 ثبت شد. چه وقت قیمت طلا به 2000 دلار خواهد رسید؟

به گزارش گروه اقتصاد سلامتی به نقل از اسپوتنیک، قیمت طلا در آستانه شکست رکورد معادل ۱۹۲۱ دلار است. مشخص است که هیچ چیز نمی تواند مانع از رسیدن قیمت این فلز گرانبها به سطح رکورد خود شود. اما برای سرمایه گذاران، مطلب سر این  رکورد نیست، بلکه سر قیمت دو هزار دلاری است و سوال اینجاست که آیا قیمت طلا در این هفته سقوط خواهد کرد یا بالا می رود؟ سؤالی دیگر که معامله گران از خود می پرسند این است که قیمت طلا چه زمانی به سطح ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید؟

آیا قیمت طلا افزایش می یابد؟

در تاریخ ۲۴ ژوئن، قیمت طلا از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس   فراتر رفت و از ابتدای سال، قیمت طلا تقریبا ۲۵ درصد افزایش یافته است. در آخرین روز معاملاتی، قیمت فلز زرد گرانبها از علامت ۱۹۰۰ دلار عبور کرد که این امر تأیید می کند که “گاو نرها” قطعاً قصد دارند رکورد این هفته را بشکنند.

علت افزایش قیمت طلا چیست؟

تنش های ژئوپلیتیکی بین آمریکا و چین، تضعیف دلار و ترس از عدم بهبود اقتصاد جهانی باعث افزایش قیمت طلا شده است. به نظر نمی رسد هیچکدام از این مسائل در حال بهبود باشد، بنابراین شانس به نفع آن بازیگرانی است که برای قیمت های بالاتر طلا بازی می کنند.

آیا می توانیم بگوییم که قیمت طلا به زودی سقوط می کند؟

این هفته برای قیمت طلا بسیار مهم است زیرا تقاضا در این روزها یا افزایش می یابد یا سقوط می کند. دلیل این امر این است که قیمت طلا نزدیک به قیمت رکرد مطلق خود است و   سطح بحرانی است که احتمالاً سفارش های فروش گسترده آن بگوش خواهد رسید. اما گاونرها قیمت طلا را کنترل می کنند و هیچ چیزی مانع از افزایش قیمت طلا نمی شود. با این حساب، افزایش قیمت طلا و حرکت آن به سمت رکورد یک روند کلی است و می تواند به سودآوری بسیاری از سرمایه گذاران منجرشود.

مهمترین پیشرفت برای پویایی قیمت طلا در این هفته این است که سیستم ذخیره فدرال (FRS) روز چهارشنبه نرخ بهره را اعلام می کند. بسیاری انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را در سطح فعلی حفظ کند. نباید فراموش کرد که قیمت دلار که بر قیمت طلا تأثیر می گذارد، به تصمیم فدرال رزرو در مورد سیاست های پولی – اعتباری بستگی دارد. سیاست پولی-اعتباری برای ثابت نگه داشتن یا پایین نگه داشتن نرخ بهره معمولاً برای دلار نامطلوب و برای قیمت طلا مطلوب است. احتمال می رود فدرال رزرو آمریکا بفهماند که انتظار ندارد اقتصاد آمریکا بهبود یابد. فدرال رزرو ممکن است بگوید که احتمالا در ماههای آینده اقدامات دیگری را برای پشتیبانی از اقتصاد ایالات متحده انجام دهد. در این حالت، شانس بیشتری وجود دارد که قیمت طلا از سطح تاریخی عبور کند و می تواند از علامت ۱۹۵۰ دلار بالا برود و حتی به حد ۲۰۰۰ دلاری نزدیک شود.

اگر واشنگتن برای تشویق اقتصاد چراغ سبز روشن کند، می توانیم دوباره شاهد رشد بازار سهام شویم. افزایش تقاضا برای سپرده های پرخطر ممکن است منجر به کاهش اندک قیمت طلا شود، اما این بدان معنی نیست که قیمت فلز زرد حرکت خود را از متوقف می کند. در غیر این صورت، نمی توان انتظار داشت که قیمت طلا به ۲۰۰۰ دلار برسد.

نتیجه گیری اصلی

نتیجه گیری اصلی این است که پویایی قیمت طلا پایدار است،   اما در عین حال سرمایه گذاران باید بدانند که افزایش قیمت طلا به بالاترین سطح یک اتفاق عادی نیست. این امر ممکن است باعث سودآوری شود، اما بعید است مسیر کمترین مقاومت را تغییر دهد، که هنوز بطور پایدار به سمت بالا می رود. در رابطه با قیمت طلا، ما در مورد رکورد حد اکثر صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد فراتر رفتن قیمت طلا از حدود ۲۰۰۰ دلار حرف می زنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x