۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳

قیمت املاک باید بر اساس ایمنی ساختمانها مشخص شود

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ساختمان ها از نظر ایمنی باید درجه بندی شوند و قیمت املاک نیز باید بر اساس درجه بندی ساختمان ها مشخص شود.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری سلامت؛ محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم بزرگداشت روز آتش نشانی و ایمنی با اشاره به هفت مهر روز آتش نشان، اظهار داشت: بر اساس آمار سازمان آتش نشانی از ۷۱هزار ماموریت انجام شده در شهر تهران تنها ۲۵ درصد مربوط به اطفای حریق است.

وی افزود: ۷۵درصد از ماموریت های شهر تهران مربوط به امداد و نجات است به همین دلیل پیشنهاد می کنم که در صورت امکان واژه امداد و نجات هم به انتهای نام سازمان آتش نشانی اضافه شود تا زحمات نیروهای خدوم آتش نشانی بیشتر دیده شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با بیان اینکه ایمنی با احساس ایمنی بسیار متفاوت است، گفت: گاهی شهروندان در یک ساختمان و فضای ناایمن زندگی می کنند اما به خاطر ناآگاهی و رخ ندادن سانحه، احساس امنیت و ایمنی می کنند.

هاشمی اضافه کرد: گاهی هم در یک ساختمان نسبتا ایمن افراد زندگی می کنند اما به خاطر رخ دادن سوانح در اطراف خود احساس ترس، نگرانی و نا ایمنی دارند.

وی یادآور شد: فضایی که پس از سانحه پلاسکو و همچنین کلینیک سینا مهر در شهر تهران ایجاد شد نا ایمنی شهروندان تهرانی را افزایش داد.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران طی چندسال اخیر، گام های خوبی در راستای استانداردسازی ساخت، پیشگیری، تامین و تقویت تجهیزات اطفای حریق در پایتخت برداشته شده اما این بهبود شرایط هنوز به مردم منتقل نشده است.

احساس ایمنی باید به جامعه منتقل شود
هاشمی با بیان اینکه احساس ناایمنی را می توان یک فرصت خوب تلقی کرد، تصریح کرد: سازمان آتش نشانی و شهرداری نباید در برابر این فرصت منفعلانه عمل کنند بلکه باید در این خصوص اقدامات کلیشه ای، بیانیه و تکذیب انجام دهند.

وی با اشاره ضعف های سازمان آتش نشانی تهران تاکید کرد: بسیاری از مردم بر این باورند که این سازمان در بخش اطلاع رسانی ضعف هایی دارد در حالی که امروز با توسعه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی یکی از موثرترین ابزارها بر تحقق اهداف سازمان های مختلف اجتماعی، استفاده از انتشار اطلاعات و تعامل با شهروندان است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای ساختمان ها از نظر ایمنی باید درجه بندی انجام شود، افزود: در وضعیت های مختلف این درجه بندی ها باید از نا ایمن، نسبتا ایمن و کاملا ایمن باشند؛ همچنین نصب تابلوی درجه ایمنی در ورودی و نمای ساختمان ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.

هاشمی ادامه داد: در مواقع ساخت باید بازدیدهایی از ساختمان ها انجام شود تا با این اقدام از نقص های ناایمنی جلوگیری شود. همچنین قیمت املاک نیز باید بر اساس درجه بندی ساختمان ها مشخص شود.

وی گفت: امیدوارم در شورای شهر و کمیسیون مربوطه بتوانیم نسبت به درجه بندی ساختمان های ایمن و ناایمن اقدام کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x