۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

قمیت خرید تضمینی گندم ۴۵۰۰تا ۴۶۰۰ تومان/ نماینده کشاورزان وارد شورای تعیین قمیت می شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: پیش از این قیمت هایی که برای خرید تضمینی گندم پیشنهاد می شد قیمت های واقعی نبودند اما قصد داریم این رقم را واقعی کنیم.

پرویز اوسطی، نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، در پاسخ به این سوال که خرید تضمنی گندم به عنوانی محصولی استراتژیک به کجا رسیدو چه تصمیماتی برای آن گرفته شد؛ توضیح داد: قانون اصلاح خرید تضمینی در قالب یک طرح دوفوریتی به صحن ارائه شد و مورد تصویب قرار گرفت. قبلا به جهت خلایی که در این قانون بود وزارت کشاورزی براساس کار کارشناسی قیمتی را به شورای اقتصادی پیشنهاد می داد که معمولا قیمت واقعی نبود و کاهش پیدا می کرد و متناسب با قیمت ها و تورم موجود نبود و انگیزه کار را از کشاورزان می گرفت و معیشت کشاورزان را به خطر می انداخت.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد کشاورزان دارای زمین های پنج هکتار و کمتر هستند و واقعا اگر درآمد اقتصادی لازم را نداشته باشند انگیزه را از آنها خواهیم گرفت.

اوسطی اضافه کرد: به همین دلیل هم تبصره یک و دو را در این قانون اصلاح کردیم و نهایتا یک شورایی پیشنهاد دهنده این قیمت خواهد بود که متشکل از نماینده کشاورزان، تشکل های بخش کشاورزی، اعضای شورای اقتصاد و کمیسیون کشاورزی مجلس است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است تا قیمت واقعی متناسب با هزینه های تولید را این شورا پیشنهاد دهد و دیگر دولت و شورای اقتصاد این اجاره را ندارند که قیمت را کاهش دهند.

وی افزود: براساس قانون برآورد ما این است که قیمت واقعی گندم امسال همان قیمت پیشنهادی ۴۵۰۰ یا ۴۶۰۰ تومان مصوب شود تا افزایش هزینه های تولید ناشی از گرانی کود و سایر نهادها را بتوانیم از طریق اصلاح قیمت ها داشته باشیم.

اوسطی درباره اینکه آیا از چه منابعی قرار است که برای خرید گندم اقدام کند، گفت: دولت منابع لازم برای خرید گندم را هرساله در قالب برنامه بودجه تامین کرده است، به همین ترتیب دولت باید برای سال ۱۴۰۰ این بودجه را پیش بینی کند و قطعا کمیسیون کشاورزی و نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع خواهند بود که منابع این اقدام براساس آن چیزی که دولت پیشنهاد می کند، تامین شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x