۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴

قصاص و دیه در انتظار زنان و مردانی که توسط همسرانشان به ایدز مبتلا می‌شوند ! 

ماده 30 لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت برای زوج‌هایی که علیرغم علم به وجود بیماری خود و قابلیت سرایت آن، اقدام به رابطه جنسی با همسر خود نمایند، مجازات قصاص و دیه در نظر گرفته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری سلامت؛ لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در حالی پس از ۱۰ سال تلاش مورد تصویب دولت و قوه قضائیه قرار گرفته و به مجلس تقدیم شد(البته مجلس شورای اسلامی هنوز این لایحه را اعلام وصول نکرده است) که در آن سلامت جسمی و روحی بانوان به خوبی مورد توجه قرار گرفته و برای اولین بار برای زوج‌هایی که علی‌رغم اگاهی از بیماری خود موجب ابتلا یا مرگ همسرشان می‌شوند مجازات قصاص یا دیه در نظر گرفته است.
بر سر مفاد این لایحه بحث‌های زیادی تاکنون مطرح بوده و قدر مسلم در زمان بررسی آن در صحن علنی مجلس نیز مباحث مختلفی مطرح خواهد شد اما یکی از مفاد قابل تأمل این لایحه، ماده ۳۰ آن است.
در ماده ۳۰ این لایحه آمده است:
۳۰ – هرگاه زوج علیرغم علم به وجود بیماری خود و قابلیت سرایت آن، اقدام به رابطه جنسی با همسر خود نماید و منجر به فوت زوجه گردد، در صورتی که مشمول تعریف جنایت عمدی گردد به قصاص و در غیر این صورت، به شرح زیر مجازات می‌شود:
• چنانچه بیماری ناشی از رابطه جنسی منتهی به قتل غیرعمدی زن شود، علاوه بر دیه به حبس درجه پنج.
• چنانچه رابطه جنسی منجر به انتقال بیماری به زن و یا تشدید بیماری او گردد، به یکی از مجازات‌های درجه شش.
تبصره ۱- در صورتی که هر یک از رفتارهای فوق از سوی فردی ارتکاب یابد که علقه زوجیت با بزه دیده نداشته باشد، مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.
تبصره ۲- در مواردی که بیماری مسری، مهلک یا دربردارنده خطر جانی برای همسر باشد، پزشکی که از این امر اطلاع می‌یابد مکلف است ضمن هشدار به بیمار، دائر بر امکان سرایت بیماری به همسر وی، به نحو مقتضی و در صورت امکان، شخصاً مراتب را به همسر بیمار و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاع دهد».
البته این لایحه به خوبی تمامی بیماری‌های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی را جزو شمول خود قرار داده که یکی از این بیماری‌ها قدر مسلم ایدز است.
اهمیت این لایحه قانونی در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون در ایران این است که تعداد زیادی از بانوان عفیف کشورمان که دارای همسرانی معتاد یا دارای رابطه جنسی خارج از خانواده و کنترل نشده هستند، از طریق رابطه جنسی با همسرانشان به ایدز مبتلا می‌شوند که در صورت تصویب این لایحه از این بانوان حمایت خواهدشد.
متاسفانه ۷۰ درصد از زنان آلوده به ویروسHIV در ایران، از طریق تماس جنسی مبتلا شده‌اند و زنان به‌ علت وضعیت جسمانی و شرایط اجتماعی نسبت به مردان آسیب‌پذیرترند و مسئله حائز اهمیت دیگر در این موضوع این است که بیشترین راه انتقال ایدز در ایران از سرنگ آلوده به رابطه جنسی تغییر کرده است.
بر اساس اعلام مسئولان این حوزه، تماس جنسی با فرد آلوده به نخستین راه انتقال بیماری ایدز در میان افراد جامعه تبدیل شده است. به‌طوری که آمار نشان می‌دهد در سال‌های اخیر۹۹ درصد از بیماران از طریق تماس جنسی مبتلا شده‌اند. پس از آن انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین و دست آخر استفاده از سرنگ آلوده و یا هر وسیله‌ای که خون آلوده را به بدن شخص منتقل کند، که عامل سوم در جامعه ما بسیار کم رنگ شده است.
موضوع مهم دیگر در این لایحه لزوم آگاه کردن همسر فرد بیمار توسط پزشک است. البته به نظر می‌رسد این بخش از لایحه در مجلس بحث برانگیزتر باشد چرا که پزشکان اجازه فاش کردن اطلاعات و اسرار بیمار خود را ندارند اما از انجایی که عدم فاش کردن بیماری‌های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی به شدت سلامت همسر فرد بیمار را به خطر می‌اندازد با تصویب این لایحه و دادن اجازه قانونی به پزشکان برای آگاه کردن همسر فرد بیمار، امکان نجات جان انسان‌های زیادی فراهم خواهدشد.
به نظر می‌رسد این بند از لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت به خوبی مسئله انتقال بیماری به همسر را نیز جزو خشونت‌های اعمال شده علیه زنان قرار داده و البته تمام کسانی را که به چنین بیماری‌هایی مبتلا هستند را موظف می‌کند از سلامت همسرانشان مراقبت کنند در غیر این صورت مجازات حبس و حتی قصاص در انتظار آنها خواهدبود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments