۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹

قرارداد خرید خارجی هواپیما مورد تحقیق قرار نمی‌گیرد

نمایندگان مردم در مجلس با تحقیق و تفحص از قراردادهای منعقده برای تامین هواپیما و نوسازی سیستم‌های ناوبری هوایی توسط وزارت راه و شهرسازی موافقت نکردند.

محمدسیاح: به گزارش خبرنگار پارلمانی طبنا(خبرگزاری سلامت)، نمایندگان در نشست علنی امروز (اول دی) مجلس شورای اسلامی ‌در جریان بررسی طرح تحقیق و تفحص از قراردادهای منعقده برای تامین هواپیما با ۱۰۶ رأی موافق، ۳۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در صحن با این طرح مخالفت کردند.

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس عقد قرارداد خارجی و دارای جنبه و ماهیت بین‌المللی بدون مجوز مجلس شورای اسلامی و چگونگی محتوا و مفاد قراردادها و اثرات مالی، حقوقی و فنی آن را محور تحقیق و تفحص از قراردادهای منعقده برای تامین هواپیما و نوسازی سیستم‌های ناوبری هوایی توسط وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد.

وی افزود: قراردادهای خارجی برای خرید هواپیما برخلاف قوانین و بدون اطلاع مجلس انجام شده است که باید این قراردادها به مجلس ارسال می‌شد، اما کمیسیون عمران هم در جریان عقد قراردادها نبود و اطلاعات جزئی دادند که قانع کننده نبود.

بدری تصیرح کرد: تامین قطعات و خدمات پس از فروش نیاز به بررسی دارد، ما ظرف ۳ ماه آینده می‌توانیم اطلاعات کامل را گرفته و تحقیق و تفحص کنیم.

نادر قاضی پور به عنوان درخواست کننده تحقیق و تفحص از قراردادهای خارجی برای خرید هواپیما گفت: امروز اوضاع هواپیمایی قابل توجه است. طبق اصول ۷۷ و ۶۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، مجلس باید درجریان عقد قراردادها باشد.

وی ادامه داد: چرا قراردادها درست اجرایی نشده، هر چند ما قراردادها را ندیدیم. از دسته اول یا دسته چندم بودن هواپیماها بی اطلاعیم. هواپیماها بدون قطعات یدکی روانه تهران شدند.

نماینده مردم ارومیه ادامه داد: باید مجلس و دولت بدانند که این همه اتفاق در سوانح هوایی می‌افتد و تاخیرها  و سقوط‌ها، علت آن چیست. ملت باید بدانند چه کسی با جان و مال آنها بازی کرده است.

قاضی پور با بیان اینکه هنوز به مجلس هیچ گزارشی داده نشده است، گفت: ما می‌توانیم با تقویت تولید ملی و تولید داخلی و اتکا بر هزاران جوان تحصیل کرده دختر و پسر که بیکار هستند، هواپیما تولید کنیم و صنایع هوایی را رونق بخشیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments