۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

قانون‌گذاری در مجلس گرفتار رفتارهای پوپولیستی شده است

عضو فراکسیون ولایی گفت: هیئت رئیسه و روسای مجلس قوانین را تصویب می‌کردند اما مطابقت آن با قانون اساسی و شرع را در نظر نمی‌گرفتند تا دیگران هزینه‌اش را بدهند.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، نصرالله پژمانفر با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: متأسفانه جریانی در قانونگذاری کشور ایجاد شده است که می‌گویند ما باید صرفاً قانونگذاری کنیم و اگر قوانین با شرع و قانون اساسی مغایرت داشته باشد، شورای نگهبان آن را اصلاح کند و یا آنکه با برگشت از شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و در آنجا مورد اصلاح قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این رویه بدعت بزرگی در قانونگذاری کشور بود، گفت: مقام معظم رهبری به عنوان دیده بان این نظام این خطر را ملاحظه فرمودند و به موقع تذکر دادند.

عضو فراکسیون نمایندگان مجلس تأکید کرد: قوانین و ریل گذاری کشور باید به سمتی حرکت کند که قانونگذار خود ملاحظات شرع، قانون اساسی و اسناد بالادستی را در نظر بگیرد.

پژمانفر خاطرنشان کرد: متأسفانه ما بعضاً رفتاری پوپولیستی از هیئت رئیسه و روسای مجلس مشاهده می کردیم که قوانین را تصویب می کردند اما مطابقت آن با قانون اساسی و شرع مقدس را در نظر نمی‌گرفتند تا دیگران هزینه‌اش را دهند.

وی یادآور شد: بارها هیئت رئیسه مجلس به صراحت اعلام می‌کردند که ما فلان قانون را تصویب کنیم و به شورای نگهبان می‌فرستیم تا در آنجا مطابقت آن مورد بررسی قرار گیرد و این اظهارات گویای آن بود که انگار مجلس هیچ وظیفه‌ای در رعایت شرع، قانون اساسی و مصالح کشور ندارد.

پژمانفر با بیان اینکه این افراد پوپولیست هستند و برای کسب رأی و افزایش محبوبیت خود ترجیح می‌دهند که هزینه‌ها را بر دوش دیگر نهادهای نظام بگذارند، تصریح کرد: چندین بار ما در مجلس تذکر دادیم که اگر مصوبات مغایرتی با قانون اساسی و شرع دارد، آن را به تصویب نرسانیم اما هیئت رئیسه مجلس یا به این مسئله توجه نمی‌کردند ویا آنکه نهایتاً می گفتند باید دو سوم رأی بیاورد!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما باید در چارچوب قانون اساسی و شرع مقدس تصمیمات را در نهاد قانونگذاری اتخاذ کنیم و امیدواریم با ابلاغ سیاست های کلی نظام قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری، مجلس و دیگر نهادها رفتار خود را در این زمینه اصلاح کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x