۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

قاتل خاموش از آغاز مهر۱۰۷قربانی گرفت

امسال بیش از ۱۰۷ نفر تاکنون جان خود را با گاز co از دست داده اند و ۲۳۲۸ نفر نیز به دلیل مسمومیت با این کار راهی بیمارستان شده اند.

بازهم فصل سرما از راه رسید و قاتل خاموش به دلیل بی احتیاطی برخی از شهروندان گریبان آنها را خواهد گرفت. امسال به دلیل سرد بودن فصل پاییز از ماههای نخست این فصل برگ ریز استفاده‌ای بخاری گازسوز افزایش و به دنبال آن آمار مسمومیت و فوت با این کار افزایش داشته است. امسال بیش از ۱۰۶ نفر تاکنون جان خود را با گاز co از دست داده اند و ۲۳۲۸ نفر نیز به دلیل مسمومیت با این کار راهی بیمارستان شده اند. بر طبق آمارها آذربایجان شرقی تاکنون با ۱۳ نفر و اصفهان با ۱۲ نفر فوتی در صدر بیشترین فوتی ها بر اثر استفاده از وسایل گاز سوز بوده‌اند‌. بررسی ها نشان می دهد استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از بیشترین دلایل مسمومیت با این قاتل خاموش بوده‌اند.

پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: گاز مونوکسیدکربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

وی با تاکید بر اینکه تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است اضافه کرد: بالا رفتن میزان این گاز در محیط بسته سبب می شود که این گاز به سرعت وارد بدن شده و باعث ایجاد مسمومیت در فرد شود و در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

وی با اشاره به اینکه این گاز علائمی دارد که می توان از آن به وجود این گاز در محیط پی برد افزود: سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما از علائم مسمومیت با گاز co است در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد. از سایر علائم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد.

رئیس اورژانس تهران با تاکید بر اینکه باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز بشود تاکید کرد: به همین دلیل در نصب بخاری های گازی باید نهایت وقت را داشت تا فرد به عارضه غیر قابل جبران مبتلا نشود.

صابریان با تاکید بر اینکه در فصل سرما افراد باید بخاری‌ها را با وسواس نصب کنند توصیه کرد: تنها بخاری‌های گازسوز خطرناک نیستند و هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت‌های فسیلی ( نفت، گاز، ذغال سنگ کار کند به صورت و بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود می تواند ایجاد مسمومیت کند.

وی افزود: اما به حاطر داشته باشبد که از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید و به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند.

رئیس اورژانس تهران با تاکید بر اینکه هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و …) آتش روشن نکنید ادامه داد: هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید زیرا می تواند بلافاصله گاز موند اکسید کربن ایجاد و سبب مسمومیت شود.

وی اضافه کرد: قبل از راه‌اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل کرده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل کنید.

وی با اشاره به اینکه توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد اضافه کرد: اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با باز کردن قسمتی از در یا پنجره، تهویه در محیط ایجاد کرد.

وی افزود: در صورت احساس علائم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فورا آن مکان را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

صابریان تاکید کرد: در صورت مواجهه با مصدومان، سریعا آن ها را از محیط خارج کنید و پس از خارج کردن مصدوم از خوای آلوده فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید اما قبل از رسیدن تکنسین های اورژانس علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments